Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
priemyselné emisie CO2 Foto: SITA/AP Photo/Martin Meissner
30. augusta 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Rumunsko má zákaz obchodovať s emisnými povolenkami

Rumunsko nemôže predávať emisné povolenky (AAU), ktoré boli krajine alokované pre obdobie 2008 – 2012 a ktoré sa nevyužili v priemyselnej výrobe. O zákaze obchodovania pre krajinu rozhodol výbor Rámcovej konvencie OSN o klimatických zmenách (UNFCCC), pričom ako dôvod uviedol porušovanie pravidiel Kjótskeho protokolu.

Krajina porušila Kjótsky protokol tým, že včas nevytvorila schémy na podporu tzv. zelených investícií. Tým pádom podľa OSN nemohla poskytovať objektívne dáta o evidencii emisných kreditov.

Z rozhodnutia vyplýva, že Rumunsko nebude môcť predať nevyužité povolenky z minulosti za ceny, za aké sa s nimi na medzinárodných trhoch obchodovalo okolo roku 2008. Medzi časom, cena povolenie klesla približne o polovicu.

Krajina na rozhodnutie reagovala v krátkom stanovisku ministerstva životného prostredia. Uvádza sa v ňom, že vláda čoskoro reviduje príslušné opatrenia a mechanizmy tak, aby mohla po právnej stránke začať predávať nevyužité povolenky tak skoro, ako to bude možné.

Text: (c) energia

Ilustračná snímka: (c) SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.