Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Rumunsko má problémy s hľadaním investorov pre jadrovú elektráreň Cernavoda

Podľa jeho slov sa do pôvodne vyhláseného termínu na predloženie prihlášok – 15. marca – nepodarilo vybrať ani jediného investora na výstavbu reaktorov, preto sa termín pre záujemcov posúva na 15. septembra.

V elektrárni Cernavoda sú v prevádzke dva z pôvodne plánovaných piatich reaktorov: prvý od roku 1996, druhý od roku 2007. Zariadenie pokrýva 18 percent spotreby elektrickej energie balkánskej krajiny.

Rumunská vláda ešte v roku 2007 rozhodla, že realizuje už iba reaktory č. 3 a č. 4.

Rumunský štát vlastní 51 percent akcií elektrárne, o zvyšok sa delilo šesť subjektov, vrátane piatich akcionárov zo zahraničia, medzi ktorými figuroval aj ČEZ s 9,15 percentami. Nový tender vypísala vláda v Bukurešti preto, že koncom roka 2010 odstúpila od projektu práve česká firma a na začiatku roka 2011 ho nasledovali aj investori z Francúzska, Nemecka a Španielska.

Záujem o tender prejavili doteraz spoločnosti z Číny a Kórejskej republiky.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.