Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
puzzle
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Horia Varlan (licencia Creative Commons)
20. augusta 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Rumunsko čaká zlučovanie energetických podnikov

Cieľom transformácie energetického sektora v Rumunsku je vytvoriť dve štátne firmy. Spoločnosti Hidroenergetika a Electra si majú prerozdeliť správu energetických podnikov v krajine, píše Reuters. „Ministerstvo hospodárstva a vláda sú pripravené prijať opatrenia, aby obidve spoločnosti mali splnené všetky formálne povinnosti a mohli byť plne funkčné už koncom roka,“ povedal minister hospodárstva Adriean Videanu.

Reštrukturalizáciu napadli rumunské odbory. Vládny návrh by podľa nich mohol zdeformovať energetický trh v krajine. Nepáči sa im najmä zlúčenie dlhodobo stratových štátnych podnikov s prosperujúcimi aktérmi trhu, čím by získali neprimeranú ochranu. Prípadom sa začala zaoberať aj Európska komisia, ktorej rozhodnutie bude záväzné.

Rumunsko chce v roku 2010 predať menšinové podiely kľúčových energetických firiem. Patria medzi ne OMV Petrom, Transgaz a Transelectrica. Budúci rok má nasledovať privatizácia štátneho výrobcu zemného plynu Romgaz, píše Bloomberg. „Napriek oneskoreným reformám je rumunský energetický sektor stále atraktívny pre potenciálnych investorov, “ vyhlásil Videanu.

Predajom akcií sa majú získať finančné prostriedky na financovanie projektov infraštruktúry. Bukurešť musí dodržiavať prísne podmienky Medzinárodného menového fondu (MMF) a znižovať rozpočtový schodok štátu. MMF poskytol minulý rok Rumunsku pôžičku v celkovej hodnote 20 mld. eur na zníženie zahraničného dlhu, dopĺňa The Telegraph.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.