Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. marca 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Rumunsko a Bulharsko postavia na Dunaji novú vodnú elektráreň

Rumunská vláda vo štvrtok (20.3.) dala zelenú výstavbe novej vodnej elektrárne na Dunaji. Ide o spoločný rumunsko-bulharský projekt, ktorý sa má zrealizovať v Turnu Magurele na rumunskej strane a v Nikopoli na bulharskom brehu.

Podľa prvých informácií by elektráreň mala mať kapacitu 400 megawattov (MW). Projekt počíta okrem pozitívneho vplyvu regulácie Dunaja na povodňovú situáciu aj s tým, že medzi oboma krajinami vzniknú nové železničné a cestné spojenia.

V prvej fáze vznikne rumunsko-bulharská firma, ktorá bude financovať štúdie o uskutočniteľnosti a hľadať investorov. Krajiny sa snažia, aby sa projekt stal súčasťou stratégie Európskej únie (EÚ) pre dunajský región.

Rumunská vláda začiatkom tohto roka oznámila, že chce do roku 2020 zvýšiť produkciu elektriny v krajine o 19 %. Realizáciou viacerých projektov by tak malo byť do siete pripojených ďalších 5000 MW.

5 lom ed

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.