Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. septembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rumunskí dedinčania ťažbu bridlicového plynu pri sebe nechcú

Chevron v júli získal povolenie na ťažbu bridlicového plynu v troch obciach na severovýchode Rumunska. Plánuje tu uplatniť kontroverznú metódu hydraulického štiepenia, nazývané tiež frakovanie, ktorá spočíva vo vstrekovaní vody s pieskom a chemikáliami do bridlicových hornín, aby sa z nich uvoľnil plyn. Napríklad vo Francúzsku je táto metóda zakázaná kvôli možnému ohrozeniu životného prostredia.

Rumunskí demonštranti sa obávajú, že frakovanie by mohlo ohroziť spodné vody. „Voda je pre zem to isté, čo krv pre človeka. Čo sa stane, ak sa znečistí? Otrávite krajinu a všetko, čo na nej žije, vrátane ľudí,“ povedal AFP jeden z demonštrantov, štyridsaťtriročný ošetrovateľ v domove dôchodcov Emil Petcu.

Chevron sa kritike bráni a sľubuje, že bude rešpektovať „najprísnejšie bezpečnostné a ekologické štandardy“. Koncern chce v prípade zistenia dostatočných zásob investovať do ťažby v Rumunsku desiatky miliónov dolárov.

Plyn v USA vďaka boomu ťažby z bridlíc v posledných rokoch prudko zlacnel, zhruba na štvrtinu ceny v Európe. Lacný plyn z „bridlicovej revolúcie“ transformoval celý americký energetický trh, posilnil konkurencieschopnosť amerického priemyslu a začína mať zahraničnopolitické dôsledky. V Európe začali prípravy na ťažbu nového zdroja Poľsko, Británia, Ukrajina, Rumunsko, Litva a Turecko.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.