Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
B&W nuclear plant
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
17. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rozvoju jadrovej energii v Brazílii bránia financie

Energetický plán Brazílie do roku 2030 hovorí o výstavbe piatich nových jadrových zdrojov. Realizátor, štátom vlastnená spoločnosť Electrobas, čelí problémom s financovaním. Obeťou vládnych škrtov sa stal rozpočet spoločnosti na nasledujúci rok.

Electrobas vidí problém v prepojenosti na rozpočtové ciele štátu. Štátne firmy prispievajú do prebytkového rozpočtu krajiny, čím obmedzujú schopnosť investovať a znižovať dlh. Ministerstvo pre energetiku skresalo rozpočet pre Electrobas na rok 2011 z pôvodných 3,1 mld. na 1,8 mld. brazílskych realov. Začínajúce jadrové projekty sa tak ocitli v ohrození.

Súkromná sféra sa nemôže v Brazílii podieľať na rozvoji jadra. Podľa brazílskej ústavy má vláda monopolné postavenie v prevádzke jadrových zariadení. V dolnej komore parlamentu sa už objavili snahy o prijatie pozmeňujúcich návrhov, informuje Wall Street Journal. Umožnili by vláde udeliť koncesie súkromným investorom na prevádzku jadrových elektrární. Ich prijatie v dohľadnej dobe sa však dá očakávať len veľmi ťažko.

Pod Electrobras sa zaraďuje prevádzkovateľ atómových zariadení – Electronuclear. V súčasnosti sa podieľa na výstavbe reaktora Angra 3 s plánovaným inštalovaným výkonom 1.400 MW. Uviesť do prevádzky by sa mal v roku 2015.

Energetický mix Brazílie je závislý na riekach. Až 90 % elektrickej energie v krajine pochádza z vodných elektrární, uvádza Wall Street Journal. Vláda sa snaží diverzifikovať energetické zdroje, keďže hydroenergetický potenciál je v poslednej fáze využitia. Jadrová energia je druhým najväčším zdrojom energie. V roku 2009 sa vyrobilo 13 mld. kWh elektrickej energie z jadrových zdrojov, uvádza sa v štatistike Svetovej jadrovej asociácie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.