Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
A wind turbine turns behind a solar panel in Feldheim near Treuenbrietzen, Germany, Wednesday, Sept. 28, 2022. Located about an hour and a half south of Berlin, the village of Feldheim has been energy self-sufficient for more than a decade. ()
Foto: AP Photo/Michael Sohn
5. apríla 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Rozvoj zelenej energie na Slovensku je pomalý. Ministerstvo hospodárstva objavilo problém

Ministerstvo hospodárstva SR už vie, kde je problém pri rozvoji obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na Slovensku. Ako uviedla pre agentúru SITA ministerka hospodárstva Denisa Saková, problémom pri obnoviteľných zdrojoch energie, ako je vietor alebo slnko, je hlavne distribučná sieť.

Uskladniť energiu vo veľkých objemoch je totiž problém. To znamená, že keď vám svieti veľa slnka a ľudia nemajú odber, tak vám to robí výkyvy v sieti, ktoré je treba vykryť. Rovnako to funguje aj naopak, keď je zamračené a potrebujete veľa elektriny, tak musíte mať pripravené záložné zdroje,“ vysvetlila v relácii TRIbúna podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Rezort hospodárstva sa preto v súčasnosti sústredí na posilnenie distribučnej siete. „Tam chceme ísť nad rámec toho, čo bolo v minulosti pripravené a hľadáme zdroje aj projekty, ako našu sieť relatívne rýchlo posliniť. To sa následne prejaví aj v odbúraní bariér pri pripájaní napríklad aj energie zo slnka. Ale neviete to urobiť zo dňa na deň,“ konštatovala Saková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.