Rozvoj petrochémie na Slovensku
Etylénová jednotka je dôležitou súčasťou petrochemického komplexu. Zdroj: Slovnaft, a.s.
História petrochémie na Slovensku
Plastikársky priemysel na Slovensku má dlhoročnú tradíciu. Spracovanie plastov sa vyvíjalo paralelne s domácou výrobou plastov už od konca 60-tych rokov. Po roku 1989 prešlo spracovanie plastov významnými zmenami, ktoré zásadne ovplyvnili jeho charakter. Časť veľkých spracovateľov znížila svoje kapacity, časť podnikov s väzbou na zanikajúce odvetvia zanikla, resp. sa rozčlenila na niekoľko malých subjektov. Po roku 1990 bolo v Slovenskej republike registrovaných vyše 1.100 spracovateľov plastov, pričom pred rokom 1989 to nebolo ani 150.
V čase nástupu polyetylénu (PE) v rozvinutých krajinách bola bratislavská rafinéria spoločnosti Slovnaft profilovaná len na základné spracovanie ropy. Západné krajiny boli vo vývoji o krok vpred, a tak vtedajší socialistický štát zintenzívniť budovanie petrochémie.
Prvé tri linky vysokotlakového polyetylénu s výkonom 8.000 ton ročne uviedli do prevádzky v októbri 1966. Zariadenia a kontraktor z Veľkej Británie boli na dobrej technickej úrovni a Slovnaft začal ako prvý z vtedajšej ČSSR vyrábať polyetylén. V roku 1969 pribudla do petrochemického komplexu Polyetylén 1 ďalšia výrobná linka. Celková ročná produkcia polyetylénu (obchodný názov BRALEN) sa zvýšila na 32-tisíc ton. Postupné zdokonaľovanie linky na výrobu PE umožnilo zvýšenie kapacity každej z nich na 12-tisíc ton za rok.
BRALEN | |
---|---|
|
Rastúci dopyt po plastoch viedol v 70. rokoch k výstavbe Polyetylénu 2 s ročným výkonom 42-tisíc ton. Do prevádzky spustili ďalšie dve linky na výrobu vysokotlakového polyetylénu. V krátkom časovom horizonte došlo k výstavbe výrobne Polyetylén 3 a zariadenie s ročným výkonom 80-tisíc ton uviedli do prevádzky v roku 1977.
Rafinéria vo Vlčom hrdle. Foto: Slovnaft, a.s.
Vo výrobnom portfóliu pribudla k PE ďalšia plastická hmota polypropylén (PP). Výrobnú jednotku Polypropylén 1 s ročnou kapacitou 30-tisíc ton v licencii od zahraničného dodávateľa uviedla spoločnosť do prevádzky v máji 1973. Prvý polypropylén v ČSSR dostal názov TATREN. O desať rokov neskôr (1983) sa spustila prevádzka Polypropylén 2 s kapacitou 40-tisíc ton polyméru ročne. Pri výbere licencie sa však nepodarilo získať špičkové technológie, a nakoniec obe jednotky v roku 2005 nahradila nová jednotka PP3, ktorá viac ako strojnásobila výrobnú kapacitu PP. Ročne tak dochádza k výrobe 255-tisíc ton PP.
TATREN |
---|
Polypropylén alebo polypropén (skratka PP alebo POP) je termoplastický polymér zo skupiny polyolefínov s modulom pružnosti (približne 1 450 N/mm²). Produktové portfólio zahŕňa PP homopolyméry, PP rázuvzdorné kopolyméry (impact) a termoplastické olefíny (TPO). Surovina sa používa pri výrobe plastových obalov, syntetických vlákien, rúr, autodielov a rôznych dielov v stavebníctve, športových potrebách, domácnosti, hygiene a podobne. |
Nová linka zvýši kapacitu výroby
Polyetylénové a polypropylénové linky sú od roku 2006 súčasťou dcérskej spoločnosti Slovnaft Petrochemicals. Nová výrobňa LDPE 4 tak vznikne v prostredí, ktoré má v rámci celého bývalého Československa najdlhšiu tradíciu vo výrobe plastov.
Nová výrobná jednotka LDPE 4 s nábehom v roku 2015 nahradí všetkých súčasných 7 liniek PE. Rozvojový projekt zahŕňa výstavbu novej výrobne, zároveň udržanie chodu súčasných PE liniek až do ukončenia jej výstavby a opravu etylénovej jednotky, ktorá bude produkovať surovinu pre LDPE 4. V priebehu roka 2012 nie sú plánované práce priamo na stavbe novej výrobne polyetylénu. Práce budú prebiehať predovšetkým v oblasti inžinieringu a získania povolení na začatie samotnej stavby. Inštaláciou novej výrobnej jednotky sa zvýši kapacita výroby LPDE o približne 40-tisíc na 220-tisíc ton. V porovnaní so súčasnou výrobou polyetylénu dôjde k zmene kvality vyrábaných typov pri nižšej špecifickej spotrebe energií. V oblasti ochrany životného prostredia dôjde k zníženiu emisií VOC (prchavé organické látky) v súlade s legislatívou platnou od roku 2016.
Výrobná jednotka Polypropylén 3 patrí k najmodernejším v Európe. Zdroj: Slovnaft, a.s.
Aktuálna situácia na slovenskom trhu s plastmi
Obalový priemysel v Európe má najvyšší podiel v spotrebe plastov, a to až 38%, nasleduje stavebníctvo 21% a automobilový priemysel sa podieľa 7 %. Na Slovensku sú však jednotlivé aplikačné segmenty zastúpené inak.
Iný pomer je spôsobený vysokou koncentráciou výroby automobilov. V súčasnosti spotreba plastov v automobilovom priemysle predstavuje na Slovensku viac ako 12% z celkovej spotreby plastov a medziročne rastie najrýchlejšie zo všetkých aplikačných segmentov. Podiel obalového priemyslu je 34% a stavebníctva 21%.
Spotrebou plastov na úrovni 69 kg/osobu sa Slovensko zaraďuje medzi krajiny s rozvinutým plastikárskym priemyslom. Pre porovnanie – predbehlo aj mnohé západoeurópske krajiny ako napr. Francúzsko (59 kg/osobu) alebo Veľkú Britániu (50 kg/osobu). V Nemecku je spotreba plastov na úrovni 104 kg/osobu.
Predaj plastov (2001 – 2011). Zdroj: Slovnaft, a.s.
Predaj plastov bol na úrovni 431.000 ton, čo predstavuje nárast oproti roku 2010 o 9 % a predaj polypropylénu medziročne vzrástol o 4 % a predaj polyetylénu stúpol o 18 %. Polypropylénová jednotka dosiahla v roku 2011 výrobu na úrovni 257-tisíc ton, čo bolo o 16-tisíc ton viac v porovnaní s rokom 2010 a výroba polyetylénu dosiahla úroveň 178-tisíc ton, čo predstavuje nárast o 18 % oproti roku 2010.
Petrochemický segment zaznamenal miernu medziročnú zmenu, týkajúcu sa objemu predaja na domácom trhu, ktorý poklesol o 4 %. Na zahraničných trhoch predaj vzrástol o 12 %.
Je budúcnosť petrochémie v Európe neistá?
Európske rafinérie v porovnaní s konkurenciou z arabských krajín produkujú plasty zo surovín odvodených z ropy. Arabská výrobu plastov je založenú na spracovaní plynných surovín – etán, propán a bután. Ceny plynných surovín sú v porovnaní s ropnými derivátmi nižšie, čo v konečnom dôsledku zreteľne ovplyvňuje konečnú cenu polyméru. Európski spracovatelia základného plastového granulátu preto tlačia do zníženia cien aj európskych výrobcov.
Na trhu dochádza k výraznému tlaku a výrobcovia základných plastov v Európe sú nútení odstaviť prevádzky, prípadne ich zatvárajú natrvalo. Ázijskí producenti znižujú globálne ceny plastov, no priamo svojimi produktmi nevstupujú na európsky trh. Avšak stále zvyšujúca sa produkcia môže v budúcnosti presiahnuť hranice a pomaly začnú obsadzovať aj trh v Európe. Vzhľadom na to, že Slovnaft Petrochemicals je integrálnou súčasťou európskeho trhu s plastmi, tiež sa ho priamo dotýkajú všetky negatívne vplyvy vonkajšieho prostredia.
Pre spoločnosť Slovnaft je kľúčovým slovenský trh. Veľký dôraz kladie na domácich výrobcov a ich požiadavky. Trh sa vyznačuje logistickou blízkosťou, čo umožňuje poznať lokálne pomery a reagovať na požiadavky trhu. Dôležitým faktorom konkurencieschopnosti na trhu je zabezpečenie trvalého zvyšovania efektívnosti produkcie, úžitkovej hodnoty, funkčnosti a zjednodušenie ovládateľnosti pri súčasnom znižovaní výrobných nákladov.
(c) energia