Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodomer - ista
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ista Slovakia
29. decembra 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Rozpočítavanie tepla čakajú zmeny

Rozpočítavanie tepla prechádza zmenami. Od prvého januára 2017 vstupuje do platnosti vyhláška Ministerstva hospodárstva SR (č. 240/2016 Z.z.), ktorá nahradila doterajšiu vyhlášku ÚRSO. Najzásadnejšia novinka sa týka pravidiel pre účtovanie nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody (TÚV), kde sa po novom pätina nákladu na dodávku TÚV rozdelí medzi všetkých vlastníkov bytov.

Rozdelenie nákladov na prípravu TÚV ostáva tak ako doteraz, teda na základnú a spotrebnú zložku. Podľa nových pravidiel sa základná zložka, ktorá sa účtuje medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor, navýši zo súčasných 10 % na 20 %. Spotrebnú zložku bude tvoriť 80 % nákladov na prípravu TÚV v objekte rozpočítavania a vyráta sa na základe reálnej spotreby.

Pri rozpočítavaní množstva dodaného tepla na vykurovanie k väčším zmenám nedošlo. Vlastníci bytov sa môžu dohodnúť na pomere základnej a spotrebnej zložky. Najčastejšie sa náklady na množstvo dodaného tepla rozdelia v pomere 60 % základná zložka a 40 % spotrebná zložka, teda v praxi sa 60 % nákladov rozdelí medzi všetkých vlastníkov podľa príslušnej podlahovej plochy bytu.

V prípade, že vlastníci bytov a nebytových priestorov majú už schválené pravidlá rozpočítavania, tieto pravidlá zostávajú v platnosti. Pokiaľ sa rozhodnú pre nové pravidlá, je potrebné, aby boli odsúhlasené na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov ešte pred začatím nového rozúčtovacieho obdobia.

Nová vyhláška neumožňuje zmeniť pravidlá so spätnou účinnosťou. „Zmeny, ktoré si vlastníci bytov schvália v roku 2017 budú môcť uplatniť až vo vyúčtovaní za rok 2018, a to v prípade, ak vlastníci zvážia a dohodnú sa na inej percentuálnej výške základnej zložky hlasovaním na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov,“ uviedla Irena Pernecká, manažérka oddelenia rozúčtovania spoločnosti ista Slovakia.

K vyhláške sa viaže nová povinnosť pre správcov budov s domovými kotolňami. Tí musia pri vyúčtovaní uvádzať nielen náklady za spotrebované palivo, ale po novom aj údržbu alebo opravy. Podľa niektorých z nich protizákonne. Ministerstvo zmenu zdôvodňuje tým, že zákazník získa lepší prehľad o skutočných nákladoch za dodávku tepla. Viac sme sa problematike venovali v našom článku

Celú vyhlášku Ministerstva hospodárstva SR (č. 240/2016 Z.Z.) nájdete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.