Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rozhodnutie Rady pre reguláciu prehĺbi stratu SPP v segmente domácností

Rada pre reguláciu odôvodnila svoje rozhodnutie najmä uzavretím dodatku k dlhodobému kontraktu na nákup plynu medzi SPP a spoločnosťou Gazprom export. Tento dodatok nevytvára žiadny priestor na zníženie regulovaných cien pre domácnosti, pretože len zmierňuje, avšak nerieši straty SPP v segmente domácností.

Skutočnosť, že rozhodnutie Rady pre reguláciu bolo predtým, ako bolo doručené SPP, komunikované na tlačovej konferencii, považuje SPP za neštandardné. SPP sa preto nemôže vyjadriť podrobnejšie k relevantným skutočnostiam predtým, ako mu bude rozhodnutie doručené. Tento stav, spolu s nezohľadnením oprávnených nákladov SPP spojených s dodávkou plynu domácnostiam, ktoré predmetné rozhodnutie naznačuje, nie je, podľa názoru SPP, v súlade s princípmi transparentnosti, nestrannosti a predvídateľnosti, ktoré by mali byť v oblasti cenovej regulácie dodržiavané.

Avizované zníženie cien by znamenalo, že Rada pre reguláciu nezohľadnila skutočný vývoj trhových faktorov ovplyvňujúcich cenu plynu, najmä výmenný kurz USD/EUR, ktorý je spolu s cenami ropných produktov jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich cenu plynu, ani oprávnené náklady SPP potrebné na zabezpečenie spoľahlivých dodávok plynu pre viac ako 1,3 milióna domácností. Takéto umelé zníženie cien opätovne prehlbuje straty SPP v segmente domácností, založené už pôvodným cenovým rozhodnutím ÚRSO zo dňa 14. decembra 2011. Pokračovanie tohto negatívneho vývoja má nepriaznivý vplyv na hospodárenie SPP, a tým aj na príjmy štátneho rozpočtu. SPP v zákonnej lehote rozhodne o využití zákonných prostriedkov, ktoré má k dispozícii na ochranu svojich práv.

Už v pôvodnom rozhodnutí ÚRSO neboli uznané oprávnené náklady SPP spojené so skladovaním plynu, a to ani po čerstvej skúsenosti spred niekoľkých týždňov, keď mimoriadne mrazivé zimné počasie v kombinácii s neočakávaným znížením dodávok plynu z Ruska jasne preukázali potrebu dostatočných zásob plynu a napriek tomu, že ich zahrnutie do cien predpokladajú aj príslušné právne predpisy. SPP, ktorý je zodpovedný za dodávku plynu svojim zákazníkom, vrátane pre viac ako 1,3 milióna domácností, nemôže zabezpečiť spoľahlivé a bezpečné dodávky plynu bez dostatočného portfólia skladovacích kapacít.

Dopad rozhodnutia rady pre reguláciu na odberateľov Skutočnosť, že rozhodnutie Rady pre reguláciu ukladá SPP povinnosť uplatňovať nové ceny za dodávku plynu pre domácnosti odo dňa jeho doručenia, znemožňuje SPP informovať odberateľov v domácnosti o zmene cien za dodávku plynu 30 dní vopred tak, ako to predpokladá zákon o energetike.

Peter Bednár, hovorca SPP

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.