Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rosnefť vyráža na európsky trh s plynom

Gazprom má síce monopol na vývoz plynu cez potrubia, exkluzivitu na lodnú prepravu LNG však stratil. Rosnefť, v čele ktorého je blízky spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, sa o vývoz plynu na svetový trh snaží už dlho a teraz chce povolenie dodávať ho do Európy tam, kde nefiguruje Gazprom. Rosnefť uzavrela zmluvu s britskou ropnou spoločnosťou BP, ktorá vlastní 19,75 percenta ich akcií, o dodávke až 20 miliárd metrov kubických plynu ročne na európsky trh.

Vlada Rusakovová, ktorá kedysi bola členkou predstavenstva Gazpromu, prehlásila, že Rosnefť rozbieha v spolupráci s Gazpromom „experiment“ v dodávkach plynu na nové trhy. Zameria sa pritom práve na tie oblasti, kde Gazprom nie je zastúpený a kam by LNG mohli dodávať USA. Bližšie sa však k potenciálnym odberateľom nevyjadrila.

Zatiaľ čo Gazprom tento rok počíta s vývozom viac než 180 miliárd metrov kubických zemného plynu v hodnote 23 až 34 miliárd dolárov do Európy a Turecka, príjmy Rosnefťi z vyťažených 70 miliárd m3 zemného plynu vlni činili 208 miliárd rubľov (3,5 miliardy dolárov).

Ako nedávno prehlásil Igor Sečin, Rosnefť sa chce do roku 2020 stať tretím najväčším ťažbárom plynu na svete. Produkciu plánuje zvýšiť na 100 miliárd metrov kubických.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.