Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rosnefť vraj žiada ukončiť monopol Gazpromu na vývoz plynu potrubiami

Dve najväčšie ruské energetické firmy spolu bojujú pri viacerých témach vrátane práva na export a napojenie na sieť plynovodov Gazpromu. Najnovší návrh Rosnefťu môže podľa Reutersu signalizovať rastúcu nervozitu z vlastnej podnikateľskej situácie, ktorú ohrozujú sankcie uvalené na Rusko kvôli postupu v ukrajinskej kríze.

Zainteresované subjekty sa k správe odmietli vyjadriť. Rosnefť ale uviedla, že sa vedú rokovania o podobe trhu s plynom tak, aby si krajina nielen zachovala, ale aj zvýšila podiel na globálnom trhu.

RIA Novosti tiež uviedla, že Rosnefť chce od budúceho roka testovať vývoz plynovodom. Vláda už firme, rovnako ako ďalšiemu subjektu Novateku, povolila export skvapalneného plynu LNG.

Rosnefť mal tiež navrhnúť rozdelenie Gazpromu od roku 2025. „Stret záujmov Gazpromu, ktorý je monopolom v prepravných službách na jednej strane a najväčším dodávateľom plynu na strane druhej, by mal byť odstránený,“ citovala RIA z listu firmy.

O určitej forme unbundlingu Gazpromu v Európe sa hovorilo už v roku 2012 v súvislosti so spĺňaním ustanovení legislatívy EÚ. Gazprom sa mal vtedy rozdeliť na Gazprom Storage & Transport, ktorá by prevádzkovala infraštruktúru a GMT Holding pre obchodovanie.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.