Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rosnefť údajne plánuje odčleniť plynárenský biznis do samostatnej dcérskej firmy

Ako uviedol Forbes, podľa jedného zo zdrojov oboznámených so situáciou sa „diskutovalo o plánoch odčleniť niektoré aktivity firmy“. Forbes dodal, že nová spoločnosť by sa mala volať Rosnefť Gaz. Očakáva sa, že šéfkou bude Vlada Rusakovová, ktorá v súčasnosti riadi plynárenské aktivity Rosnefti a ktorá do firmy nastúpila v apríli 2013. Dovtedy dlhé roky pôsobila v plynárenskom koncerne Gazprom.

Zástupcovia ropnej spoločnosti však tieto plány nepotvrdili. Ako uviedol viceprezident Rosnefti Michail Leontiev, rozhodnutie o prípadnom odčlenení plynárenských aktivít do separátnej dcérskej spoločnosti nepadlo.

Rosnefť je po Gazprome a firme Novatek tretím najväčším producentom plynu v Rusku. Na základe finančných údajov spoločnosti vyprodukovala firma v roku 2014 okolo 56,7 miliardy kubických metrov (m3) plynu a do roku 2020 má v pláne zvýšiť produkciu na 100 miliárd m3. Zisk oproti roku 2013 vzrástol o 72 % na 165 miliárd rubľov (2,98 miliardy eur).

Diskusie o prípadnom odčlenení plynárenského biznisu do samostatnej dcérskej firmy podľa Michaila Korčemkina z inštitútu East European Gas Analysis naznačujú, že spoločnosť sa pripravuje na zrušenie monopolu Gazpromu v oblasti vývozu plynu cez plynovodné siete do zahraničia. Zrušenie monopolu Gazpromu by umožnilo Rusku prekonať obmedzenia v takzvanom treťom energetickom balíčku Európskej únie.

Nová divízia Rosnefti by mohla v plnej miere využívať plynovod Opal, ktorý na území Nemecka nadväzuje na plynovod Severný prúd. „Plné využitie Opalu je najrýchlejším a zároveň najlacnejším spôsobom, ako znížiť tranzit plynu do EÚ cez ukrajinské územie,“ uviedol Korčemkin.

(1 EUR = 55,4355 RUB)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.