Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rosnefť a ExxonMobil podpísali dohodu o rozvoji náročných sibírskych ložísk

Šéf Rosnefti Igor Sečin krátko pred podpisom povedal, že produkcia ropy z takýchto ložísk bude zisková iba v prípade, že ruská vláda schváli návrh zákona o daňových úľavách pre ťažbu z nich.

Ruská spoločnosť vlastní licencie na ropné rezervy ložísk, z ktorých je ťažba náročnejšia než z klasických polí, v objeme 800 miliónov ton. Predpokladaná produkcia z takýchto ložísk sa odhaduje na 15 miliónov ton ročne.

Ešte v apríli podpísali firmy dohodu o spoločnom rozvoji podmorských ložísk v ruskej arktickej oblasti, konkrétne v Karskom mori, ako aj v Čiernom mori. Ruská spoločnosť zasa získa podiely v troch projektoch Exxonu v USA a Kanade.

ExxonMobil a Rosnefť v tom čase uviedli, že vyťažiteľné zdroje uhľovodíkov v troch kľúčových arktických ložiskách sa odhadujú na 85 miliárd barelov ropného ekvivalentu. Vyťažiteľné rezervy v ložiskách v Čiernom mori sa odhadujú na 9 miliárd barelov ropného ekvivalentu. Prvé prieskumné vrty v Karskom mori plánujú spoločnosti na začiatku roka 2014.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.