Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Putin a Tillerson (exxon)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ruský premiér Vladimír Putin a šéf Exxon Rex W. Tillerson.
17. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rosnefť a Exxon podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

Dohodu považujú odborníci za jednu z najvýznamnejších v odvetví ťažby ropy medzi americkým a ruským podnikom. Rosnefť je štátna spoločnosť a vďaka Exxonu získa cenné know-how na ťažbu ropy v ťažko prístupných formáciách, kde nemožno ťažiť klasickým vertikálnym hĺbením. Získané vedomosti zužitkuje aj doma v Rusku, prevažne v zamrznutých oblastiach na Sibíri.

Firmy začali o spolupráci rokovať už vlani v lete, podrobnosti ladili takmer rok. Exxon mal snahu do Ruska preniknúť už pred desiatimi rokmi, keď mal záujem o vtedy najväčšiu ruskú ropnú spoločnosť Jukos. Tá ale upadla do nemilosti ruských úradov a pretože nebola schopná zaplatiť údajné daňové nedoplatky za minulé roky, vyhlásila bankrot.

Zmluvu podpísal šéf Rosnefť Eduard Chudajnatov, šéf Exxonu Rex Tillerson, prezident spoločnosti Exxon Mobil Exploration Stephen Greenlee a prezident firmy Exxon Mobil Development Neil Duffin v rezidencii ruského premiéra Vladimira Putina v Novo-Ogarjovo pri Moskve. Okrem Putina sa podpisu dohody zúčastnil aj podpredseda ruskej vlády Igor Sečin.

„Dnešok je skutočne historickým dňom. Medzi našimi spoločnosťami je to začiatok nového hlbokého vzťahu,“ povedal Tillerson. Cieľom je podľa neho odkryť rozsiahle náleziská ropy a plynu, a využiť tak rastúci dopyt po týchto surovinách.

Na základe zmluvy založia niekoľko spoločných podnikov, ktoré by mali zaistiť prieskumný program pri ruskom čiernomorskom pobreží, na severe krajiny a pri Karskom mori. Do ruských pobrežných projektov partneri spočiatku spoločne investujú viac ako 3,2 miliardy dolárov.

Samostatné zmluvy podpísala aj spoločnosť Neftegaz Holding America Ltd, čo je nezávislá súčasť Rosnefti registrovaná v americkom štáte Delaware. Neftegaz tak prevezme 30-percentný podiel v projekte La Escalera Ranch, ktorý leží na západe Texasu a patrí Exxonu. Neftegaz má tiež možnosť prevziať aj 30 % podielu v 20 blokoch, ktoré má Exxon Mobil v Mexickom zálive.

V rámci podpísanej zmluvy potom 30-percentný podiel v projekte Harmattan vo formácii Cardium v ​​kanadskej provincii Alberta prevezme podnik RN Cardium Oil, ktorý je tiež nezávislou súčasťou Rosnefti. Formácia Cardium patrí k aktívnym nekonvenčným projektom na ťažbu ropy a zemného plynu a Exxon Mobil v nej drží významný podiel.

Šéfovia oboch firiem budú o podrobnostiach spolupráce hovoriť v stredu v New Yorku pred finančnými analytikmi. Akcie Exxon sa včera na burze v New Yorku zdvihli o viac ako 1 %, hoci hlavné indexy väčšinou oslabovali.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/RIA Novosti

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.