Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rosnefť a BP podpísali memorandum o spoločnom predaji plynu v Európe

Najväčší producent ropy v Rusku a britská spoločnosť BP sa v piatok dohodli na strategickej spolupráci v oblasti plynu a v Petrohrade podpísali memorandum o porozumení týkajúce sa predaja a nákupu zemného plynu v Európe.

Spolupracovať chcú na spoločných projektoch v Rusku aj zahraničí s dôrazom na prieskum a produkciu plynu, produkciu LNG, dodávky a pôsobenie na trhu. Podľa memoranda budú firmy od roku 2019 dlhodobo kolaborovať pri predaji a nákupe plynu od Rosneftu na európskych trhoch.

„Posun ku plynu je jedným z pilierov stratégie BP. Je dôležité, aby sme uspokojili rastúci dopyt po čistejšej energii. Podiel plynu v portfóliu BP rastie a do polovice nasledujúcej dekády očakávame, že bude tvoriť okolo 60 % našej produkcie, v porovnaní s dnešnými 50 %,“ uviedol šéf britskej spoločnosti v Rusku David Campbell.

Firmy dodali, že kľúčom k efektívnemu mechanizmu dodávok a implementácie memoranda je podpora ruského štátu.

Aktuálne má štátna firma Gazprom monopol na vývoz ruského plynu potrubiami. To by sa ale mohlo zmeniť, jej konkurenti za to dlhodobo lobujú.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.