Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. januára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatomu sa vlani darilo získavať zákazky v zahraničí

Základ portfólia Rosatomu tvorí 36 jadrových blokov v Európe, na Blízkom východe, v juhovýchodnej Ázii a v Afrike. Patria doň aj kontrakty v  oblastiach, ako je výstavba výskumného centra a dodávky jadrového paliva.

V marci uplynulého roku napríklad Rosatom podpísal kontrakt na výstavbu bolívijského centra jadrového výskumu a technológií. V septembri 2016 bola slávnostne zahájená výstavba druhej časti iránskej jadrovej elektrárne Búšehr, kde budú stáť dva bloky s reaktormi VVER-1000 a o mesiac neskôr začala výstavba dvoch nových blokov indickej jadrovej elektrárne Kudankulam s rovnakým typom reaktoru.

Palivové zmluvy

V júli 2016 vstúpila palivová spoločnosť TVEL (súčasť Rosatomu) na trh s jadrovým palivom pre západné typy tlakovodných reaktorov, keď podpísala kontrakt na pilotnú dodávku jadrového paliva TVS-Kvadrat do USA. V decembri bola potom podpísaná zmluva s prevádzkovateľom švédskej jadrovej elektrárne Rignhals na plné prekládky paliva.

Prevádzkovateľ jadrových blokov u nás Slovenské elektrárne

Ruská palivová spoločnosť TVEL a prevádzkovateľ jadrových blokov u nás, spoločnosť Slovenské elektrárne, tiež rokovali o možnosti dodatočných dodávok paliva do zásob pre elektrárne Mochovce a Bohunice.

Nové bloky aj doma

Ruskej firme sa ale darilo aj doma. Podarilo sa jej spustiť do prevádzky prvý blok generácie III+ na svete: reaktor VVER-1200 6. bloku Novovoronežskej jadrovej elektrárne. V júni 2016 sa začali pozemné práce pre dvojicu blokov s reaktormi VVER-TOI v Kurskej jadrovej elektrárni. Nová generácia reaktorov typu VVER má nahradiť dosluhujúce reaktory typu RBMK-1000.

Koncom októbra 201 bol do komerčnej prevádzky uvedený aj 4. blok Bielojarskej jadrovej elektrárne s reaktorom BN-800. Ide o prvý sodíkový reaktor, ktorý používa palivo MOX vyrobené z recyklovaného jadrového paliva.

Svetová jadrová energetika po rokoch poklesu zaznamenala v roku 2016 mierny vzostup, do prevádzky bolo spustených 10 reaktorov, predovšetkým v Číne a ďalších ázijských krajinách.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.