Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. mája 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom získal stavebné povolenie pre rýchly reaktor MBIR

Získanie licencie, ktorej platnosť je 10 rokov, umožňuje Vedecko-výskumnému ústavu jadrových reaktorov pristúpiť k počiatočnej fáze výstavby. Začiatok prác je plánovaný na leto 2015, konkrétne betónovanie základovej plošiny hlavnej budovy MBIRu.

„Počiatok výstavby MBIRu, ktorý sa stane najvýkonnejším z prevádzkovaných, projektovaných a budovaných výskumných reaktorov na báze rýchlych neutrónov na svete, otvára úplne novú stránku v dejinách nášho ústavu. Ten je najvýznamnejším vedecko-výskumným centrom, v ktorom je realizované celé spektrum výskumu jadrových reaktorov. Viacúčelový výskumný reaktor MBIR má nahradiť rýchly výskumný reaktor BOR-60, ktorý je v prevádzke takmer 50 rokov, a zabezpečiť zásadné rozšírenie experimentálnych možností v odbore, rovnako ako vytvorenie unikátnej technologickej základne Medzinárodného výskumného centra MBIR,“ vyhlásil riaditeľ Vedeckovýskumného ústavu jadrových reaktorov Alexandr Tuzov v reakcii na získanie licencie pre výstavbu reaktora MBIR.

Prípravy projektu reaktora MBIR sa zúčastňujú aj Česi. V rámci kontraktu v hodnote 2,5 milióna eur) vypracovala spoločnosť EGP INVEST z Uherského Brodu projekt strojovne pre MBIR. „Nadviazanie priamej spolupráce s ruským jadrovým priemyslom v rámci projektu MBIR vnímame ako jedinečnú možnosť pre ďalší rozvoj našej firmy. Je to úplne zásadný referenčný kontrakt, ktorého úspešná realizácia nám umožní vstup na nové zahraničné trhy,“ povedal Petr Sláčala, riaditeľ spoločnosti.

Spoločnosť EGP Invest počíta tiež s ďalšou spoluprácou s ruským jadrovým priemyslom v rámci projektu MBIR. „EGP INVEST v súčasnosti očakáva výsledky výberových konaní na dodávateľa rozhodujúcich technologických zariadení pre projekt MBIR. Tiež predpokladá, že bude aj naďalej zapojená do pokračovania projektových prác na realizačnej a projektovej dokumentácii strojovne, vrátane vyvedenia výkonu reaktora MBIR,“ hovorí František Fiedler, riaditeľ Divízie strojovej a jadrovej technológie EGP INVEST.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.