Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. októbra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom zahájil výstavbu ďalších dvoch blokov JE Kudankulam

Ceremónia prebehla formou videoprenosu medzi účastníkmi summitu v Goa Narendrom Modim, indickým premiérom, a Vladimírom Putinom, ruským prezidentom, a staveniskom elektrárne, kde bol prítomný Valerij Limarenko, prezident skupiny ASE.

Limarenko pri ceremónii povedal: „Dnes uvádzame do prevádzky druhý blok indickej jadrovej elektrárne. Vzali sme na seba viac povinností a splnili sme ich. Ide o výsledok nášho spoločného úsilia. Indicko-ruský tým pracovníkov pracoval výborne. V súčasnosti pokračujeme v spoločnej práci a riadime sa bezpodmienečne princípmi bezpečnosti a efektivity. Verím, že budeme stále o krok vpred.

Do dnešného dňa indická strana podľa svojich záväzkov dokončila nevyhnutné prípravné práce na  zahájení výstavby 3. a 4. bloku JE Kudankulam. V lokalite je nachystaná infraštruktúra pre výstavbu jadrovej elektrárne a bola vypracovaná projektová dokumentácia. Zákazník, Nuclear Power Corporation of India Ltd. (NPCIL) získala stavebné povolenie na výkon zemných prác a začala s ich realizáciou v plnom rozsahu.

„Odštartovali sme nový rozsiahly projekt na výstavbu dvoch jadrových blokov,“ zdôraznil Limarenko. „Dnešné zahájenie výstavby druhej časti JE Kudankulam, ktorá začala odliatím prvého betónu do základov nových blokov je významnou etapou dlhoročnej indicko-ruskej spolupráce. Pred nami je namáhavá a zložitá práca, ale veríme, že len spoločne s našimi indickými partnermi môžeme dosiahnuť úspech. Všeobecne je výstavba JE Kudankulam jasným príkladom úspešného rozvoja ruských jadrových technológií vo svete.“

Na projekte prvej časti jadrovej elektrárne Kudankulam sa dodávateľsky účastnili aj české firmy. Napríklad spoločnosť VÍTKOVICE dodala diely vysokotlakových ohrievačov a parogenerátorov, SIGMA GROUP dodala čerpacie agregáty, ARAKO viac než 1500 kusov průmyselných armatúr a KABELOVNA KABEX viac než 2500 kilometrov káblov.

Výstavba 3. a 4. bloku prebieha podľa indicko-ruskej medzivládnej dohody o spolupráci pri výstavbe ďalších blokov JE Kudankulam a v ďalších lokalitách, ktorá bola podpísaná 5. decembra 2008. Všetky bloky JE Kudankulam sú moderné verzie reaktorov VVER-1000, ktoré používajú vyváženú kombináciu aktívnych a pasívnych bezpečnostných systémov. V júli 2012 bol podpísaný protokol o podmienkach poskytnutia ruského štátneho úveru na výstavbu 3. a 4. bloku, ktorý má podľa dohody poslúžiť na financovanie 85 % investičných nákladov. Úver vo výške 3,4 miliardy dolárov indickej strane poskytli 13. októbra 2016.

V januári 2016 schválil indický regulační úrad výstavbu novej dvojice blokov JE Kudankulam a začali sa prípravné práce: výkop základov, stavba novej administratívnej budovy a príprava infraštruktúry. Skupina ASE začala dodávať projektovú dokumentáciu, zariadenie a materiál.

Výstavba prebieha podľa projektu ruskej projekčnej kancelárie Atomenergoprojekt, ktorý zahŕňa dva bloky VVER-1000 a plne zodpovedá súčasným normám a štandardom platným v Rusku a v Indii a tiež odporučeniam Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a požiadavkám združenia európskych prevádzkovateľov jadrových elektrární EUR.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.