Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom vyvinul superoceľ pre jadrové elektrárne v trópoch

Pretože nebol dostatok informácií o priebehu korózie novej zliatiny, musela pred použitím v jadrovej elektrárni prejsť testami, ktoré by dokázali, že je na to vhodná. Skúšky vykonali podniky CNIITMAŠ a OKB Gidropress (tiež súčasť strojárenskej divízie Rosatomu) a simulácia všetkých sezónnych zmien počasia trvala pol roka.

Skúšky ukázali, že pri umelom pôsobení soľného roztoku nepostupuje korózia rýchlejšie než 5,4 mikrometra ročne, teda že za 60 rokov (čo je životnosť systému PHRS) skoroduje len 0,3 milimetra hrubá vrstva novej zliatiny. Ďalej sa pomocou elektrochemických testov dokázalo, že vykazuje vynikajúcu odolnosť voči vlhkému morskému podnebiu. Na simuláciu životnosti systému PHRS s novou zliatinou bol vyvinutý tiež špeciálny software, ktorý využíva dáta z rôznych koróznych testov.

„Oceľovú zliatinu 08H14MF vyvinul materiálový vedec Veniamin Borisov z ústavu CNIITMAŠ. Stanovil si veľmi ambiciózny cieľ, pretože chcel vyvinúť oceľovú zliatinu, ktorá bude jednoducho opracovateľná a vhodná na výrobu teplovýmenných trubiek v parogenerátoroch. Naviac nemala obsahovať nikel, ktorý je veľmi nákladnou zložkou väčšiny ocelí,“ povedal Ivan Safonov, vedúci laboratória pre koróziu v ústave CNIITMAŠ. Materiál bol mnohokrát testovaný pre rôzne použitie od striech železničných vagónov až po drezy na umývanie riadu.“

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.