Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skTASR

Rosatom víta, že EÚ odobrila štátnu pomoc Maďarska pri dostavbe reaktorov Paksu

Rosatom plánuje prípravné práce projektu výstavby ukončiť do konca tohto roka. V roku 2016 dostal projekt rozšírenia Paksu na prvom stupni environmentálne povolenia. Najdôležitejšou úlohou tohto roka je pripraviť výstavbu, ktorá by sa mala začať v roku 2018, píše Rosatom.

Ruská spoločnosť podčiarkuje, že v Maďarsku postavia najmodernejšie bloky generácie 3+, ktoré spĺňajú požiadavky a podmienky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) vypracované po katastrofe v japonskej Fukušime.

EK dnes oznámila, že dospela k záveru, že finančná podpora Maďarska na výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov v jadrovej elektrárni Paks (Paks II) zahŕňa štátnu pomoc. Podľa komisie je táto pomoc v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci na základe záväzkov maďarskej vlády, pričom nepovedie k obmedzovaniu hospodárskej súťaže.

Eurokomisárka zodpovedná za hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v správe pre médiá pripomenula, že Maďarsko sa rozhodlo investovať do výstavby Paks II, na čo má právo podľa základnej európskej legislatívy.

„Úlohou komisie je zabezpečiť, aby narušenie hospodárskej súťaže na trhu s energiou, v dôsledku štátnej pomoci, bolo obmedzené na minimum. Počas nášho vyšetrovania maďarská vláda urobila podstatné záväzky, ktoré umožnili komisii schváliť tieto investície podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci,“ vysvetlila komisárka.

Maďarsko plánuje investičnú pomoc na výstavbu dvoch nových reaktorov VVER-1200/V491, ktoré majú nahradiť štyri zastarané reaktory typu VVER 440 postavené v 80. rokoch 20. storočia, ktoré predstavujú 53 % domácej výroby elektrickej energie. Budapešť tvrdí, že výstavba Paks II je nevyhnutná na výmenu generačne zastaraných reaktorov a na zaistenie nových kapacít na výrobu energie.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.