Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AE Jaslovké Bohunice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice. Foto: TASR/Michal Svítok
16. januára 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom sa môže podieľať na dostavbe Bohuníc

Memorandom začali rokovania o možnom predaji podielu v akciovej spoločnosti JESS, ktorá bola založená na prípravu projektu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) vlastní 51% podiel. Zvyšných 49 % akcií patrí českej energetickej skupine ČEZ. Memorandum iba stanovuje rámec pre posúdenie stavu projektu a prípadné predloženie ponuky na odkúpenie podielu, a dáva tak priestor možnému partnerovi ujasniť si, za akých konkrétnych podmienok by mohol do projektu vstúpiť a či o to má vôbec záujem.

Pre Skupinu ČEZ je teraz hlavnou prioritou príprava výstavby dvoch nových blokov jadrovej elektrárne Temelín. Účasť v ďalšom z takto veľkých projektov by pre ňu bola kapacitne veľmi náročná, preto súhlasila s možnosťou otestovať vstup ďalšieho partnera.

Kúpou podielu v JESS by sa Rosatom dostal ku kontraktu na výstavbu nového jadrového bloku v hodnote približne 3 mld. eur. Energetický zdroj by mohol byť dokončený v roku 2020. Slovensko stavbu plánuje okrem iného preto, že sa pri vstupe do Európskej únie zaviazalo odstaviť dva staršie bloky elektrárne.

Výstavba jadrovej elektrárne V1 s dvoma blokmi VVER 440 typu V 230 v Jaslovských Bohuniciach sa začala 24. apríla 1972. Prvý blok bol uvedený do skúšobnej prevádzky v decembri 1978 a druhý v marci 1980. Vo vtedajšom Československu išlo o prvú jadrovú elektráreň v krajine. V priebehu výstavby V1 sa z dôvodu očakávaného deficitu v energetickej bilancii Slovenska rozhodlo o výstavbe V2 ako tretieho a štvrtého bloku elektrárne. Blok V2 sa využíva na kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Od roku 2002 sa na blokoch V2 realizoval program modernizácie v celkovej hodnote 500 mil. EUR, ktorý bol v roku 2010 ukončený zvýšením výkonu na 505 MW/blok.

Rosatom dodáva reaktory aj pre elektráreň v Mochovce. V Česku je jedným z dvoch účastníkov tendra na dostavbu dvoch blokov v jadrovej elektrárni Temelín.

(c) energia, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.