Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom rozširuje spoluprácu s Arménskom v oblasti jadrovej bezpečnosti a pri predlžovaní prevádzky tamojšej jadrovej elektrárne

Prvá z dohôd súvisí s realizáciou odporúčania MAAE a stanovuje podmienky, podľa ktorých budú obe krajiny vzájomne zdieľať dáta o jadrovej bezpečnosti na svojich energetických a výskumných jadrových zariadeniach a o radiačnom pozadí v ich okolí. Dokument bol podpísaný Sergejom Kirijenkom, generálnym riaditeľom ruskej štátnej korporácie pre atómovú energiu Rosatom, a Jervandom Zacharjanom, arménskym ministrom energetiky a prírodných zdrojov.

Ďalšie dva dokumenty sa týkajú predĺženia prevádzky arménskej Mecamorskej jadrovej elektrárne. Ide o protokol zo zasadnutia prvej Spoločnej koordinačnej komisie a o prevzatí výsledkov kontrolných prác vedením arménskej jadrovej elektrárne.

Mecamorská jadrová elektráreň sa nachádza 30 kilometrov od hlavného mesta krajiny Jerevane a je jedinou arménsku jadrovou elektrárňou. Sú tu dva bloky s reaktormi VVER-440 špeciálnej verzie s doplnkovými bezpečnostnými systémami, ktoré umožňujú bezpečnú prevádzku aj v oblastiach s častým výskytom silných zemetrasení. Vďaka týmto opatreniam, ako sú napríklad hydraulické tlmiče otrasov, ustála elektráreň bez poškodenia aj zemetrasenia z roku 1988, ktorému padlo za obeť vyše 25 000 ľudí a rad miest. Niekoľko rokov po tomto zemetrasení bola obnovená prevádzka len novšieho bloku, ktorý dodnes vyrába viac ako 30% elektriny v krajine. Povolenie na prevádzku tohto bloku má platnosť do septembra 2016, ale priebežne tu prebiehajú práce, ktoré majú zabezpečiť jeho predĺženie aspoň o desať rokov.

Pri príprave Mecamorskej jadrovej elektrárne na predĺženie prevádzky spolupracuje jej vedenie s ruskou spoločnosťou Rusatom Service, ktorá sa zaoberá údržbou ruských jadrových elektrární. Spolupráca sa začala na základe medzivládnej dohody z decembra 2014 a riadenie prác má na starosti spoločná koordinačná komisia. Protokol z jej prvého zasadnutia bol tiež podpísaný 7. októbra predstaviteľmi Rosatomu a arménskeho ministerstva energetiky a sú v ňom stanovené priebežné výsledky a kroky na ich dosiahnutie.

Od začiatku tohto roka vykonáva viac ako stovka pracovníkov Rusatom Service komplexnú kontrolu komponentov a konštrukcií Mecamorskej jadrovej elektrárne. Majú za úlohu skontrolovať stav viac ako 4500 zariadení a zistiť, ktoré bude potrebné vymeniť v rámci modernizácie pred podaním žiadosti o predĺženie prevádzky. Vedeniu elektrárne bolo teraz odovzdaných 22 priebežných hodnotiacich správ, ktoré budú tiež podkladom pre rozhodovanie regulačného úradu o predĺžení prevádzky.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.