Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom postaví v Thajsku cyklotrónové a rádiofarmaceutické centrum

Základ cyklotrónového a rádiofarmaceutického centra bude predstavovať cyklotrón dosahujúci energiu protónu až 30 MeV, ktorý vyrobí výskumný ústav Jefremovov inštitút (súčasť štruktúry Rosatomu). Daný typ cyklotrónu má byť základom pre ďalší rozvoj odvetvia s takou vysokou technologickou náročnosťou, ako je jadrová medicína. Rádiofarmaká, ktoré budú v laboratóriách nového centra vznikať, umožnia lekárom efektívne diagnostikovať a liečiť množstvo ochorení predovšetkým onkologických a kardiologických.

Okrem toho centrum, ktoré bude mať rozlohu 5400 m2, umožní robiť výskum v oblasti nových rádiofarmák. Ďalej sa tu bude skúmať zmena vlastností materiálov (predovšetkým polovodičov) pri ožarovaní protónmi, deuterónmi a neutrónmi, radiačná korózia materiálov, radiačná odolnosť rádioelektronických prístrojov a štruktúra jadier s nadbytkom neutrónov. Centrum bude tiež používať neutrónovú aktivačnú analýzu.

Realizácia tohoto projektu zlepší dostupnosť jadrovej medicíny nielen v Thajsku, ale v celej oblasti. Vďaka výskumným programom získa krajina kompetencie v neenergetických aplikáciách jadrových technológií do rôznych oblastí ľudskej činnosti a bude sa tu rozvíjať kvalifikácia pracovníkov pre thajský priemysel.

Podľa Denisa Čeredničenka, generálneho riaditeľa spoločnosti Rusatom Healthcare, ktorá bude projekt realizovať, potvrdzuje podpis dohody konkurencieschopnosť ruských technológií oproti analogickým produktom popredných svetových firiem, a to ako z pohľadu ceny, tak aj kvality. „Realizáciou tohoto projektu získava Jefremovov inštitút novú referenciu v uplatnení svojich cyklotrónov na zahraničnom trhu, čo mu do budúcna poskytuje konkurenčnú výhodu,“ dodáva Čeredničenko.

Pred podpisom dohody vykonalo regionálne centrum Rosatomu pre juhovýchodnú Áziu (sídli v Singapure a spadá pod Rusatom International Network) spoločne so spoločnosťou Rusatom Healthcare analýzu špecifík thajského právneho poriadku a trhu. Ďalej sa uskutočnilo niekoľko konzultácií so zákazníkom a spoločnosť Kinetics Corporation bola vybraná ako generálny dodávateľ.

„Tento projekt je ďalším krokom v realizácii stratégie Rosatomu na podporu uplatnenia domáceho vývoja v oblasti jadrovej medicíny na medzinárodnom trhu. Ruské technológie a skúsenosti tak umožnia robiť v Thajsku výskum v najsľubnejších oblastiach a ďalej rozvíjať moderné lekárske služby,“ povedal Alexander Merten, prezident spoločnosti Rusatom International Network.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.