Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
B&W nuclear plant
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
27. decembra 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom postaví jadrovú elektráreň vo Fínsku

Spoločnosti, ktoré spadajú do skupiny Rosatom, podpísali pred Vianocami so svojimi fínskymi partnermi v Helsinkách tri dokumenty o spolupráci, ktorých cieľom je výstavba atómovej elektrárne Hanhikivi v Pyhäjoki v severnom Fínsku.

Hanhikivi sa stane tretím jadrovým zdrojom vo Fínsku. Jednobloková elektráreň typu AES-2006 bude mať inštalovaný výkon 1200 MW. Podľa predbežných  informácií by mal projekt stáť 4 až 6 miliárd eur. Začiatok výstavby sa plánuje v roku 2015.

Prvá dohoda medzi spoločnosťami VSF a Rusatom Overseas vymedzuje podmienky zodpovednosti a výšku podielov v projekte. Rusatom Overseas sa na základe tejto dohody stane akcionárom fínskeho jadrového konzorcia Fennovoima s účastníckym podielom 34 %.

Druhý dokument podpísali zástupcovia vedenia spoločnosti Fennovoima a Rusatom Overseas. Ide o kontrakt na vybudovanie jadrovej elektrárne s inštalovaným výkonom 1.200 MW, v ktorom sú zakotvené povinnosti strán pri výstavbe jadrovej elektrárne a jej podmienky.

Ďalej sa podpísala dohoda medzi spoločnosťami Fennovoima, ktorej vlastníkom je skupina 60 priemyselných, obchodných a energetických podnikov z rôznych regiónov Fínska, a TVEL o dodávkach jadrového paliva pre chystanú jadrovú elektráreň.

Leoš Tomíček, viceprezident Rusatom Overseas, v novembri na konferencii VVER 2013 v Prahe uviedol, že vo Fínsku sú v platnosti prísne licenčné podmienky. Špecifickosť fínskej elektrárne je tiež v tom, že ide o čisto komerčný projekt. S výnimkou licencovania prebieha bez účasti štátu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.