Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom podpísal memorandum o porozumení s filipínskym Ministerstvom energetiky

Jadrová elektráreň Bataan

Pod memorandum sa v Manile, hlavnom meste Filipín, podpísal za ruskú stranu Nikolaj Spasskij, námestník generálneho riaditeľa Rosatomu pre medzinárodné vzťahy, a za filipínsku stranu Alfonso Cusi, minister energetiky. Obe krajiny tak prejavili záujem o spoluprácu pri vývoji jadrovej infraštruktúry Filipín, ktorá podporí ďalší rozvoj mierového jadrového programu krajiny.

Spoločne majú tiež skúmať možnosti na vybudovanie jadrových elektrární na pevnine alebo na mori, ktoré by používali malé jadrové reaktory. Ďalej bude posúdený technický stav filipínskej jadrovej elektrárne Bataan a zhodnotená možnosť jej uvedenia do prevádzky.

„Dohodli sme sa na spolupráci v širokej oblasti. Rosatom má jedinečné skúsenosti v oblasti výstavby jadrových elektrární a rozvoja jadrovej infraštruktúry v rôznych krajinách sveta. Sme pripravení sa aktívne deliť o svoje skúsenosti aj s partnermi z Filipín,“ povedal Spasskij.

V rámci spolupráce bude ustanovených niekoľko pracovných skupín, ktoré sa budú venovať výmene odborníkov a technických informácií, organizácii seminárov a výcviku pracovníkov.

Nejde o prvé memorandum Rosatomu s Filipínami. V máji 2017 bolo podpísané memorandum o porozumení pri spolupráci v oblasti mierového využívania jadrovej energie aj s Ministerstvom vedy a technológií Filipín.

Plány na zavedenie jadrovej energetiky sa na Filipínach objavili v 70. rokoch min. stor. v reakcii na ropnú krízu. V pláne bolo postaviť v jadrovej elektrárni Bataan dva bloky, ale nakoniec bol postavený len jeden s výkonom 621 MW. Výstavbu realizovali americké spoločnosti v rokoch 1976 až 1984. Z finančných a politických dôvodov však tento blok nebol nikdy spustený a je dodnes zakonzervovaný.

Obnovenie záujmu o jadrovú energetiku prišlo v roku 2007, kedy Ministerstvo energetiky Filipín rozbehlo projekt na zníženie závislosti na dovoze uhlia a ropných produktov na výrobu energie. Podľa národného akčného plánu by do roku 2034 v krajine mali byť postavené jadrové reaktory s celkovým výkonom 2400 MW. O rok neskôr bolo na základe záverov misie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu zhodnotené, že elektráreň Bataan môže byť po modernizácii bezpečnostných systémov a systémov kontroly a riadenia uvedená do prevádzky a bezpečne prevádzkovaná najmenej 30 rokov.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.