Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. decembra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom podpísal memorandum o porozumení s brazílskymi energetickými spoločnosťami

Za ruskú stranu dokument podpísal prvý zástupca generálneho riaditeľa a riaditeľ Bloku pre rozvoj medzinárodného obchodu Rosatomu, Kirill Komarov, a za brazílsku stranu sa pod dokument podpísal prezident spoločnosti Eletrobras, Wilson Ferreira Junior, a prezident spoločnosti Eletronuclear, Leonam dos Santos Guimarães.

Cieľom memoranda je rozvoj obojstranne výhodnej spolupráce v oblasti mierového využívania jadrovej energie vrátane potenciálnej spolupráce pri výstavbe nových jadrových elektrární v Brazílii. Ďalej memorandum zahŕňa oblasti ako je podpora počas životného cyklu jadrových elektrární (prevádzka, údržba, vyradenie z prevádzky), nakladanie s použitým jadrovým palivom a predlžovanie prevádzky už existujúcich jadrových blokov. Zaoberá sa aj vzdelávaním kvalifikovaných pracovníkov a rozvojom programov na zlepšovanie informovanosti obyvateľstva o jadrových technológiách a ich uplatnení.

„V posledných rokoch dostal rozvoj brazílsko-ruskej spolupráce nový impulz: realizovali sme projekty v oblasti jadrového palivového cyklu a rozvíjame tiež spoluprácu v oblasti jadrovej medicíny. Podpis memoranda logicky nadväzuje na tento rozvoj partnerstva. Brazília má rozsiahle skúsenosti s využívaním jadrových technológií a seriózne plány na ďalší rozvoj svojej jadrovej energetiky. Rosatom má zas unikátne skúsenosti v oblasti prevádzky jadrových elektrární a poprednú svetovú pozíciu vo výstavbe nových blokov, ktoré sú naviac založené na bezpečnej technológii VVER s rozsiahlymi referenciami. Tieto dva fakty predstavujú pevný základ pre posilnenie spolupráce medzi oboma krajinami,“ povedal Komarov.

Memorandum predpokladá vytvorenie pracovných skupín, ktoré budú pripravovať konkrétne spoločné projekty na rozvoj spolupráce oboch krajín.

Rusko-brazílska spolupráca v oblasti jadrovej energie sa riadi medzivládnou dohodou o spolupráci v oblasti mierového využitia jadrovej energie podpísanou medzi vládami oboch krajín 15. septembra 1994.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.