Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rosatom chce vo svete postaviť 30 jadrových elektrární

Ruská spoločnosť Rosatom plánuje v zahraničí do roku 2030 postaviť a uviesť do prevádzky 30 jadrových elektrární. Firma to uviedla vo svojej výročnej správe. Portfólio zahraničných objednávok pre tento rok má ruský investor naplánované na úrovni 72 miliárd USD. Portfólio zahraničných objednávok zahŕňa výstavbu jadrových elektrární v zahraničí, export produktov obsahujúcich urán, export jadrového paliva a iné aktivity.

Rosatom sa možno bude podieľať aj na výstavbe novej jadrovej elektrárne na Slovensku. Vláda už rokuje s ruským investorom o jeho prípadnom vstupe do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má na starosti prípravu výstavby atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Ako však v stredu na rokovaní vlády informoval svojich kolegov minister hospodárstva Tomáš Malatinský, s ruským podnikom sa nepodarilo dohodnúť. Vstup ruského investora do projektu tak ostáva stále otázny. „Počas intenzívnych rokovaní so zástupcami skupiny Rosatom sa identifikovalo viacero oblastí, ktoré sú oboma skupinami považované v tomto momente za zásadné. Tými sú predovšetkým spôsob a parametre financovania projektu,“ uviedol rezort hospodárstva.

Podľa ministerstva na rokovania s ruskou spoločnosťou negatívne vplývajú rôzne skutočnosti, ktoré majú dopad na jadrové elektrárne. „Ide predovšetkým o kolabujúci trh s emisnými kvótami oxidu uhličitého a nesúrodé mechanizmy podpory obnoviteľných zdrojov energie v členských štátoch Európskej únie,“ dodal rezort hospodárstva. Jednou z podmienok ruského investora pre vstup do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne bola aj záruka výkupných cien elektriny v nej vyrobenej. To si však súčasné vedenie ministerstva nevie predstaviť.

Spoločnosť Rosatom je ruský štátny koncern pre atómovú energiu. Zastrešuje viac ako 250 podnikov a vedeckých inštitúcií, vrátane všetkých jadrových elektrární v Rusku, civilných výskumných organizácií a jedinej flotily jadrových ľadoborcov na svete. Rosatom v súčasnosti realizuje projekty výstavby 28 jadrových blokov, vrátane 19 blokov mimo Ruska.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.