Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bager
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Bruce Berrien (licencia Creative Commons)
20. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ropovod cez Žitný ostrov nepôjde

Ropovod cez Žitný ostrov nepôjde, potvrdila vláda a spoločnosť Transpetrol. Vyjadrením obe strany reagovali na dnešné doručenie petície Ministerstvu pôdohospodárstva s viac ako 50 tis. podpismi proti výstavbe ropovodu Bratislava – Schwechat naprieč územím Žitného ostrova.

„Pripomíname, že v súlade s programovým vyhlásením vlády bude pri budovaní energetickej infraštruktúry vláda SR dôsledne dbať na ochranu životného prostredia a zdrojov pitnej vody, ako aj na plnenie prísnych bezpečnostných pokynov a environmentálnych aspektov,“ vyhlásil Dárius Bošjak z komunikačného oddelenia Ministerstva hospodárstva a výstavby. Spoločne s predstaviteľmi občianskeho združenia „Nie ropovodu cez Žitný ostrov“ sa stretol v priestoroch Ministerstva pôdohospodárstva, pod ktoré dočasne spadá i rezort životného prostredia.

„Alternatívou preto môže byť len trasa v súlade s programovým vyhlásením vlády,“ dodal Bošjak. V programovom vyhlásení si vláda Ivety Radičovej priamo určila, že „neumožní výstavbu nového ropovodu cez Žitný ostrov“.

Podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, o voľbe náhradnej trasy bude musieť rozhodnúť minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov, pretože Slovensko sa už počas vlády Roberta Fica v spoločnom memorande s Rakúskom zaviazalo, že potrubie sa postaví.  Simon zdôraznil, že nová vláda nie je proti ropovodu, je len proti jeho trasovaniu cez oblasť s veľkými zásobami pitnej vody.

Spoločnosť Transpetrol dnes prostredníctvom svojho tlačového odboru odovzdávateľom petície odkázala, že bodka za ropovodom, ktorý by viedol cez Žitný ostrov, padla už dávno: „Akékoľvek úvahy a všetky práce na pôvodnej trase ropovodu cez Žitný ostrov boli pozastavené ešte pred spätným odkúpením akcií akciovej spoločnosti Transpetrol štátom. Správnosť tohto rozhodnutia bola potvrdená programovým vyhlásením vlády, ktoré vylúčilo akúkoľvek trasu cez Žitný ostrov a tým bola daná definitívna bodka za všetkými diskusiami na túto tému.“

Predseda OZ „Nie ropovodu cez Žitný ostrov“ Miroslav Dragun poukázal, že slovensko-rakúske konzorcium „už má vydané územné rozhodnutie na rakúskej strane a ako prokurista, ako zástupca sedí v tejto spoločnosti Sergej Zápotocký, ktorý dlhodobo klamal a zavádzal verejnosť na slovenskej strane, že o tomto projekte nič nevie.“ Podľa neho preto „reči ministra Jahnátka, Sergeja Zápotockého, Ivana Krivosudského, že projekt na rakúskej strane nemohli ovplyvniť, boli čisté klamstvá a zavádzanie verejnosti“, uzatvoril.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.