Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bager
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Bruce Berrien (licencia Creative Commons)
4. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ropovod Bratislava – Schwechat zostáva naďalej otázny

Ako uviedla hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová, ministerstvo hospodárstva v súčasnosti rokuje o projekte s ministerstvom životného prostredia a s dotknutými samosprávami. „Uvedomujeme si dôležitosť tohto projektu. Nechceme nič uponáhľať, preto intenzívne rokujeme,“ uviedla Piršelová.

Aktivisti vs. rezort hospodárstva

Občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov tvrdí, že ropovod Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP) by mal viesť buď po Dolnozemskej, alebo po Einsteinovej ulici v Bratislave. „Pre nás jedna aj druhá trasa sú neprípustné a zároveň nekorešpondujú s jedným z vyhlásení ministerstva hospodárstva, ktoré hovorilo o tom, že trasa ropovodu bude obchádzať mesto Bratislava,“ uviedlo združenie.

„Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že ropovod nepovedie cez Žitný ostrov. Dnes môžeme garantovať, že sme programové vyhlásenie naplnili. Žiadna z desiatich alternatívnych trás nevedie cez Žitný ostrov. Aktivity OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov preto považujeme za ukončené a nebudeme bližšie komentovať ich pochybné vyjadrenia,“ reagovala Piršelová.

Čaká sa na štúdiu realizovateľnosti

Vláda v máji tohto roka zobrala na vedomie informáciu o ropovodnom prepojení Slovenska s Rakúskom a tento zámer schválila. V súčasnosti sa analyzuje ekonomická efektívnosť celého projektu vzhľadom na aktuálne a dlhodobé prognózy v oblasti prepravy, spracovania a spotreby ropy v regióne a tiež environmentálne a ekologické súvislosti spojené s jeho realizáciou. Výsledky tejto analýzy malo predložiť Ministerstvo hospodárstva SR na rokovanie vlády v septembri tohto roka, zatiaľ sa tak nestalo. Nový ropovod, ktorý by mal spojiť ropovodnú sieť Slovenska a Rakúska, by sa mohol začať stavať už v budúcom roku.

Mestský alebo karpatský koridor

Minister hospodárstva Juraj Miškov je presvedčený, že projekt ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Rakúskom je pre Slovensko výhodný, pričom predpokladá, že vďaka projektu by bola štátna kasa bohatšia každý rok o zhruba 15 mil. eur. Vybudovať ropovodné prepojenie plánuje slovenská spoločnosť Transpetrol spolu so svojím rakúskym partnerom OMV, ktorí založili firmu BSP Bratislava-Schwechat Pipeline GmbH. Nový ropovod zrejme povedie buď cez mesto Bratislava alebo cez pohorie Malých Karpát.

Ministerstvo hospodárstva vypracovalo desať možných trás ropovodného prepojenia, ktoré by mali viesť cez takzvaný Karpatský alebo Mestský koridor. „Tie trasy, ktoré prerokovala vláda SR v máji, boli predmetom informatívneho materiálu.  S reálne vytýčenými trasami nemajú veľa spoločného. Sú čisto ilustratívne a slúžia na porovnanie ekonomickej kvantifikácie z hľadiska dĺžky, “  povedal koncom augusta pre portál energia Robert Nemcsics, prokurista projektu BSP.

Dĺžka ropovodného prepojenia by sa mala pohybovať od 81 kilometrov do 152 kilometrov. Náklady na výstavbu odhadlo ministerstvo vo výške od 70 mil. eur do 112 mil. eur. Postavený by mal byť najneskôr do šiestich rokov od začiatku výstavby.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.