Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC nechal ťažobný limit bez zmeny, súhlasí s obnovou členstva Indonézie

Svetové ceny ropy v druhej polovici minulého roku prudko klesli, čo bol dôsledok najmä rozmachu ťažby z bridlicových ložísk v USA. V posledných mesiacoch sa ale ropa Brent stabilizovala okolo 65 dolárov za barel. Dnes zostúpil na 61 dolárov.

Kartel vlani v novembri šokoval trhy, keď sa rozhodol nechať svoj limit bez zmeny čím prehĺbil cenový pokles. K tohtoročnému zotaveniu cien ale prispeli signáli spomaľovania rastu ťažby v USA a oživenie svetovej spotreby. Krajiny OPEC pritom teraz ťažia asi milión barelov denne nad svojím úhrnným stropom.

Nálada vo Viedni mala teraz ďaleko do napätia pred novembrovou schôdzkou. Vtedy sa Venezuela, Irán a ďalšie krajiny snažili presvedčiť Saudskú Arábiu a jej spojencov z Perzského zálivu, aby sa priklonili k obmedzeniu produkcie, ktoré by zastavilo prepad cien. Teraz sa ozýva už len Irán, ktorý chce, aby mu ostatní členovia vytvorili priestor pre očakávaný rast produkcie po tom, čo Západ zmieni alebo zruší sankcie proti jeho vývozu ropy.

Obnovenie členstva Indonézie

Indonézske ministerstvo pre energetiku tiež dnes oznámilo, že kartel súhlasí s obnovením jej členstva. Krajina spolok opustila v roku 2009.

Ministerstvo poukázalo hlavne na podporu Rijádu, ktorý je hlavným dodávateľom ropy do Indonézie. Dodalo, že Saudská Arábia chce zvýšiť tlak na firmu Aramco, aby investovala do indonézskeho ropného sektora. Dodávky ropy a plynu ponúkla Indonézii aj vlády Spojených arabských emirátov a zástupcovia Iraku Jakarte ponúkli, aby rozšírili svoje investície do ťažby v Iraku. Indonézia má tiež záujem o investície do ťažby v Kuvajte, napísal Reuters.

Jakarta opustila kartel po tom, čo sa stala čistým dovozcom ropy. Dovtedy bola jediným členom kartelu z Ázie v jeho takmer 50-ročnej histórii.

Indonézia síce ropu stále exportuje, dováža však rafinované produkty, čo z nej robí čistého dovozcu.

Ťažba v Indonézii má tento rok činiť 825 tisíc barelov denne, čo je zhruba polovica v porovnaní s počiatkom 90. rokov minulého storočia. Vtedy bola ťažba v krajine na svojom vrchole. Indonézia je tiež veľkým vývozcom skvapalneného zemného plynu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.