Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ropné zariadenia v Líbyi údajne neboli poškodené

Líbyjská infraštruktúra pre ťažbu ropy je podla štátnej ropnej spoločnosti NOC v poriadku a bez vážnejšieho poškodenia. Výpadok ťažby v Líbyi sa odhaduje na necelú polovicu normálnej produkcie a spôsobil ju najmä odchod časti zamestnancov ropného priemyslu počas pokračujúcej vlny nepokojov a povstaní proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.

„NOC naďalej kontroluje produkciu a export a všetky líbyjské ropné zariadenia sú v bezpečí. Ropné vrty a ropné polia nie sú poškodené,“povedal Ghaním.

„Odstavená je takmer polovica ťažby. Niektoré polia stále produkujú na úrovni svojej kapacity, niektoré sú uzavreté. Záleží to na pracovnej sile,“ dodal šéf NOC. „Pokial sa zamestnanci vrátia späť bude môcť ťažba pokračovať tak ako predtým,“dodal.

Líbya pred povstaním ťažila asi 1,6 milióna barelov denne a vyvážala asi 1,1 milióna barelov. Momentálne sa vývoz takmer zastavil, vinu na tom však okrem obmezenia ťažby nesie aj aktuálna nepriazeň počasia na pobreží. Obavy z výpadku líbyjských dodávok ropy minulý týždeň vyhnali cenu suroviny na najvyššie hodnoty od leta 2008, strach však zmiernila Saudská Arábia, ktorá tento výpadok nahrádza vlastnou zvýšenou ťažbou.

Ghaním odmietol komentovať správy, podľa ktorých vo vedení NOC prišlo k rozkolu. Jeden z líbyjských činiteľov v pondelok uviedol, že jedna z divízií NOC so sídlom vo východolíbyjskom Benghází sa rozhodla pôsobiť oddelene od materského podniku pokiaľ nebude Kaddáfí zvrhnutý.

„Som vo svojej kancelárii a riadim obchody. Snažíme sa robiť všetko preto, aby sme udržali ropné zariadenia v bezpečí,“ uzavrel Ghaním.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.