Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ropné firmy riskujú straty z investícií, ak podcenia snahu o zníženie emisií CO2

Podľa Carbon Tracker ropné spoločnosti podceňujú ako legislatívu o znižovaní spotreby palív, ktoré sú najväčším zdrojom škodlivých emisií, tak vývoj tzv. zelených energií. Namiesto toho investujú do aktív, ktoré sa môžu stať bezcenné.

Najväčšie riziko strát hrozí ropným koncernom Shell, Exxon Mobil a BP. Ak nesprávne pochopia budúci dopyt, podcenia nové technológie aj snahu politikov o zníženie emisií skleníkových plynov, môže to viesť k nadmernému zásobovaniu trhu ropou, ktoré už teraz tlačí ceny komodity nadol. A výsledkom budú straty z investícií. Toho by sa akcionári firiem mali obávať, varuje spoločnosť pred nadchádzajúcim kľúčovým klimatickým summitom v Paríži.

Cieľom summitu je dosiahnuť dohodu o obmedzení produkcie skleníkových plynov tak, aby sa rast priemernej globálnej teploty udržal pod hranicou 2 stupňov Celzia. Mnohé z veľkých energetických firiem tak môžu stratiť desiatky miliárd dolárov investovaných do nepotrebných projektov.

Environmentálna spoločnosť Carbon Tracker odhaduje, že najväčšie straty z investícií hrozia mexickej štátnej ropnej firme Pemex, ktorá môže v nasledujúcich 10 rokoch prísť o 77 miliárd USD, nasledujú Shell (76,9 mld. USD), Exxon Mobil (72,9 mld. USD), Rosnefť (53,3 mld. USD) a BP (45,5 mld. USD).

Mnohé štáty sveta už začali plniť svoje ciele, čo sa týka redukcie emisií oxidu uhličitého (CO2), ktorá je spojená so znižovaním spotreby fosílnych palív. A cieľom parížskeho summitu je dosiahnuť globálnu dohodu o limite pre emisie.

A zároveň produkcia energií z obnoviteľných zdrojov rastie rýchlejšie, ako odborníci predpokladali, vďaka vývoju nových technológií.

Ropné firmy však argumentujú, že dopyt po energiách v rozvíjajúcich sa štátoch neustále rastie a tieto krajiny budú v krátkodobom a strednodobom časovom horizonte používať najmä fosílne palivá. Preto má zatiaľ zmysel investovať do nových ťažobných projektov a zároveň zavádzať výrobu zelených energií, aby produkcia CO2 klesla.

(1 EUR = 1,0580)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.