Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ropná škvrna ohrozuje v Bangladéši rezerváciu so vzácnymi delfínmi

Podľa miestnych úradov ropná škvrna pokrýva štyridsaťkilometrový úsek rieky Sela v oblasti, kde bola zriadená rezervácia na ochranu niekoľkých druhov delfínov, vrátane delfínov tuponosých.

Zatiaľ nie je jasné, koľko ropy do toku uniklo, niektorí miestni predstavitelia ale vyjadrili obavy, že to mohlo byť 350-tisíc litrov. Tanker údajne mieril s dodávkou paliva do niekdajšej elektrárne.

Dve lode bangladéšskeho námorníctva už dorazili na miesto nešťastia a ďalšie dve mieria za nimi. Vezú chemikálie slúžiace k oddeleniu ropy od vody.

Bangladéšski predstavitelia však uviedli, že s riešením podobných problémov majú len minimálne skúsenosti.

Oblasť Sundarbanu je veľká riečna delta na severnom pobreží Bengálskeho zálivu. jej mangrovové porasty a rieky sú domovom množstva rastlín a živočíchov. Oblasť figuruje na zozname prírodného dedičstva UNESCO.

Delfín tuponosý bol považovaný za kriticky ohrozený druh, kým nebolo v roku 2009 objavených 9-tisíc jedincov práve v oblasti Sundarbanu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.