Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ropná firma Shell má problémy so zaplatením 1 mld. USD za iránsku ropu

Podľa informácií zo štyroch zdrojov má ropná spoločnosť voči Iránu dosť veľký dlh a jeden zo zdrojov uviedol sumu okolo 1 miliardy USD. „Shell sa snaží nájsť spôsob ako dlh voči NIOC (iránska štátna ropná firma) zaplatiť,“ povedal zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. „Je to veľmi citlivá a zložitá záležitosť. Firma si chce udržať dobré obchodné vzťahy s Iránom, na druhej strane však chce rešpektovať sankcie EÚ a USA,“ dodal zdroj. Hovorca Shellu sa k situácii odmietol vyjadriť.

Pri denných kontraktoch na úrovni 100.000 barelov (1 barel = 159 litrov) je Shell spolu s francúzskou firmou Total druhým najväčším firemným odberateľom ropy z Iránu. Najväčším je turecká firma Tupras. Začiatkom marca šéf Shellu Peter Voser uviedol, že spoločnosť do niekoľkých týždňov nákup ropy z Iránu zastaví, aj keď na základe sankcií EÚ má na to čas do 1. júla.

Medzičasom však vstúpili do platnosti finančné sankcie voči Iránu za jeho jadrový program. To sťažilo platby za odber iránskej ropy. „Americký tlak skutočne funguje. V súčasnosti je takmer nemožné využiť na platby bankový systém,“ povedal jeden zo zdrojov. Práve problémy s platbami boli čiastočným dôvodom, prečo francúzsky Total už skôr nákup ropy z Iránu zastavil.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3242 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.