Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ropa zlacňuje, ceny pohonných látok by sa podľa analytikov meniť nemali

Cenu ropy v posledných dňoch ovplyvňovalo rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) spolu s veľkými ťažiarmi, ktorí sa rozhodli predĺžiť platnosť dohody o obmedzení ťažby o 9 mesiacov do konca marca 2018. Čakalo sa však väčšie predĺženie alebo ďalšie zníženie ťažby. „Trhy boli z tohto kroku sklamané, čo sa pretavilo do masívneho poklesu cien čierneho zlata, keď dúfali, že by sa veľkosť zníženia produkcie mohla zväčšiť, alebo by sa k dohode mohli pridať ďalšie krajiny,“ skonštatovali analytici J&T Banky.

Trhoví hráči tak podľa nich dali jasné vysvedčenie zoskupeniu OPEC, že tento krok pri raste bridlicovej ťažby v USA, či raste líbyjskej produkcie nie je dostatočný. „Zároveň však bola na stole ponechaná určitá možnosť predĺžiť dohodu až do konca roka 2018 a pravdepodobne aj do roku 2019, ak ceny budú klesať,“ upozornili analytici banky.

Cena ropy tak podľa ekonóma spoločnosti Finlord Borisa Tomčiaka klesla na úrovne z polovice mája tohto roka. „Investori predpokladajú, že ponuka bude naďalej relatívne vysoká, a to najmä v dôsledku vyššej americkej produkcie. My očakávame stagnáciu cien v rozmedzí 50 až 60 dolárov za barel,“ predpokladá Tomčiak. Kvôli vysokej ponuke by ceny výraznejšie rásť nemali. „Naopak, ani prudké zníženie ceny k 40 dolárom za barel nie je pravdepodobné, keďže globálna spotreba pohonných látok rastie. Na Slovensku očakávame stagnáciu cien pohonných látok na súčasnej úrovni,“ doplnil Tomčiak.

V porovnaní s okolitými krajinami má však Slovensko stále drahší benzín. Podľa Tomčiaka je to spôsobené najmä vyššou spotrebnou daňou. Kým na Slovensku liter benzínu podľa údajov Finlordu stojí 1,26 eura, v Českej republike, Maďarsku, v Rakúsku, ale aj v Poľsku je cena nižšia. V Poľsku môžu motoristi tankovať za 1,08 eura. Spomedzi európskych krajín je benzín drahší ako na Slovensku v Taliansku, kde liter stojí 1,52 eura, či vo Francúzsku, kde zaň motoristi zaplatia 1,36 eura.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.