Ropa za potraviny: Spoločnosť Total pôjde pred súd
Francúzska ropná spoločnosť Total, jej generálny riaditeľ Christophe de Margerie a bývalý francúzsky minister vnútra Charles Pasqua predstúpia pred súd pre program „Ropa za potraviny“. Spolu s nimi má predvolanie pred súd ďalších 19 fyzických osôb. S odvolaním sa na súdne zdroje to oznámila agentúra AFP.
Všetci sú podozriví z toho, že napomáhali vláde v Bagdade obchádzať embargo, ktoré voči Iraku uvalila Bezpečnostná rada OSN po tom, čo krajina obsadila Kuvajt. Obchádzanie sa malo diať prostredníctvom známeho programu „Ropa za potraviny“. Existuje podozrenie, že konkrétne osoby dostávali ako úplatok od Iraku voľné objemy ropy, s ktorými mohli obchodovať a tvoriť súkromný zisk.
Takéto praktiky by v prípade dokázania neboli v súlade s princípmi a cieľmi programu OSN „Ropa za potraviny“. Jeho zámerom bolo napriek embargu povoliť Iraku raz za pol roka vyviezť taký objem ropy, ktorý krajina predala za 2 mld. dolárov, za ktoré vzápätí nakúpila potraviny, lieky a zaplatila časť reparácií za vojenský zásah voči Kuvajtu.
Vyšetrovanie prebieha už od roku 2002. Iracký denník Mada uverejnil v roku 2004, v tom čase už po zvrhnutí Saddáma Husajna, zoznam asi 270 ľudí, ktorí princípy programu údajne porušovali. Nachádzali sa na ňom osoby z 46 krajín, medzi nimi i niektoré známe mená – už spomenutý francúzsky minister vnútra Pasqua, spoločnosť Total, ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij, či synovia vtedajších prezidentov Egypta a Libanonu, ale tiež napríklad i sýrsky minister obrany.
AFP uzatvára, že parížska prokuratúra sa minulý rok v októbri vyjadrila pre označenie tohto prípadu, v ktorom figuruje exminister, šéf Totalu a i firma Total, ako „ad acta“, čo v preklade znamená „vybavená záležitosť“.
ČTK, energia