Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Venezuela tlačí na OPEC, aby znížil ťažbu ropy, ale bez úspechu

Ceny ropy sa dnes dopoludnia pohybovali pod hranicou 50 USD (42,36 eura) za barel (159 litrov), čo komplikuje situáciu Venezuele, ktorá zápasí s poklesom ekonomiky, ako aj Iránu, ktorý zase čelí dôsledkom medzinárodných sankcií za svoj jadrový program.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro sa v nedeľu (11.1.) stretol so saudským korunným princom Salmanom v Rijáde, odkiaľ odcestoval do Kataru a Alžírska. Maduro vyrazil na turné po členských štátoch OPEC, aby s nimi rokoval o „cenovej kríze na trhu s ropou“.

Aj iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí sa postavil na stranu Venezuely a podporil jej snahu o zastavenie poklesu cien ropy, ktoré sa od júna 2014 prepadli už o viac ak 50 %.

Ale najväčší producenti ropy z Perzského zálivu naďalej odmietajú znížiť svoju ťažbu. „Lobing“ Venezuely tak zostáva bez odozvy. Podľa saudského ministra ropného priemyslu zníženie cien ropy nie je v záujme ropného kartelu bez ohľadu na to, ako hlboko jej ceny klesnú.

Maduro sa počas návštevy v Saudskej Arábii dohodol s Rijádom aspoň na vytvorení spoločnej komisie na najvyššej úrovni, ktorá sa bude stretávať raz za štyri mesiace a vyhodnotí situáciu na trhu s ropou.

Ani v Katare Maduro neuspel. Tamojších predstaviteľov síce tiež znepokojujú klesajúce ceny ropy, ale venezuelskému prezidentovi nespomenuli žiadne protiopatrenia.

Členovia OPEC sa majú najbližšie stretnúť až v júni, aby opäť prehodnotili svoju stratégiu a ťažobné kvóty. A zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by plánovali mimoriadne stretnutie v skoršom termíne.

(1 EUR = 1,1804 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.