Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ropa v Mexickom zálive sa rozkladá pomaly

Dechtové chuchvalce sa začali objavovať na brehoch Alabamy a Floridy na začiatku septembra, keď more rozvírila tropická búrka Lee. Chemická analýza ukázala, že sa svojím nijako nelíši od dechtu, ktorý sa vyplavoval na pobreží vlani bezprostredne po havárii ťažobné plošiny Deepwater Horizon. Vedci pritom predpokladali, že pozostatky ropnej škvrny sa budú v mori postupne primerane rozpadať aj vďaka obrovskému množstvu chemických látok určených k rozkladu ropy, ktoré vtedy vypustili záchranári do vody.

„Získané dáta spochybňujú prognózu, že ropa, ktorá sa po havárii plošiny Deepwater Horizon potopila na dno mora, je už značne rozložená,“ uvádza sa v záveroch štúdie. „Rovnako odborníci podporujú hypotézu, že pozostatky ropy na dne mora môžu predstavovať  dlhodobé riziko pre ekosystémy pri pobreží.“

Spoločnosť BP, ktorá prevádzkovala plošinu Deepwater Hoizon a hradila náklady spojené s likvidáciou ekologickej havárie, sa k štúdii nevyjadrila. Zástupcovia firmy však oznámili, že vyslali nové upratovacie tímy na do oblastí, kde sa dechtové chuchvalce vyplavili.

Podľa obyvateľov pobrežných oblastí predstavuje novo vyplavená ropa problémy predovšetkým pre cestovný ruch, pretože môže odradiť návštevníkov. V minulom roku zaznamenalo americké pobrežie od Louisiany po Floridu najhoršiu turistickú sezónu. V obave zo znečistenia mora a pláží veľká časť návštevníkov dovolenku na týchto miestach zrušila. Turistika je pritom významným zdrojom príjmov pre obyvateľov pobrežných oblastí, ale aj pre príslušné americké štáty.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.