Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Unipetrol napojí Českú republiku na ropovod Adria

Zmluvné podmienky pre prepravu ropy boli so spoločnosťou Jadranski Naftovod uzatvorené na tri roky. Ropovodom možno zásobovať ako rafinériu v Kralupoch, tak v Litvínove. Nad rámec uzatvorenej zmluvy Unipetrol v súčasnosti vyjednáva podmienky prepravy po maďarskom úseku ropovodu Adria. Spoločnosť verí, že by súvisiaca zmluva mohla byť uzatvorená v roku 2017. Unipetrol v ČR prevádzkuje dve rafinérie v Kralupoch nad Vltavou a v Litvínove. Ich celková výrobná kapacita dosahuje 8,7 milióna ton ropy za rok.

Ropovod Adria vedie z ropného terminálu Omišalj na chorvátskom ostrove Krk cez Chorvátsko a potom severnou vetvou do Maďarska a na Slovensko, kde sa v Šahách napája na ropovod Družba. Východná časť ropovodu zásobuje Bosnu a Hercegovinu a Srbsko.

„Z pohľadu Českej republiky je táto zmluva ďalším krokom k posilneniu bezpečnosti a stability dodávok ropy. Zmluva umožní prepravu ropy po chorvátskom úseku ropovodu Adria, ktorý by sa mohol v budúcnosti využiť ako alternatíva k súčasným prepravným cestám,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Unipetrol Andrzej Modrzejewski.

Unipetrol sa v roku 2005 stal súčasťou skupiny PKN Orlen. Skupina Unipetrol sa zameriava najmä na spracovanie ropy, distribúciu pohonných látok a na petrochemickú výrobu. Zamestnáva asi 4500 pracovníkov.

Jadranski Naftovod sa zaoberá dopravou ropy pre rafinérie v Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine a Maďarsku. Zároveň skladuje ropu a ropné produkty pre významné svetové ropné spoločnosti.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.