Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ROPA: Tvrdšie pravidlá na ťažbu ropy znížia počet producentov v Mexickom zálive

Po výbuchu plošiny Deepwater Horizon prevádzkovanej britskou firmou BP 20. apríla tohto roka, vytiekli do Mexického zálivu viac než 4 milióny barelov ropy (1 barel = 159 litrov). USA potom zaviedli na ďalšie podmorské hlbinné prieskumy moratórium, ktoré sice dnes zrušili, no s tým, že uchádzači o licencie budú musieť plniť prísnejšie bezpečnostné pravidlá. Tie však podľa ropných spoločností výrazne zvýšia náklady a zredukujú tak objem ťažby z veľkých hĺbok. Menšie firmy si túto ťažbu už nebudú môcť dovoliť.

Takýto vývoj podľa Bernarda Duroca-Dannera zvýši záujem o ťažbu surovín z nových ložísk na pevnine, najmä o ropné piesky a o ťažbu plynu z bridlíc. „Koľko firiem si bude môcť dovoliť ostať v Mexickom zálive? Len tie, ktoré sú finančne veľmi silné,“ povedal Duroc-Danner.

Odchod firiem zasiahne produkciu ropy z veľkých hĺbok v Mexickom zálive, čo znamená, že veľký počet ložísk sa tak neotvorí. „Očakávam, že predraženie ťažby z morí presunie záujem na ťažbu na pevnine. Výsledkom bude rast popularity ropných pieskov a bridličného plynu,“ dodal Duroc-Danner.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.