Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Trh s ropou zaznamenal deficit dodávok

Neil skonštatoval, že súčasná dohoda viac ako 20 producentov ropy o znížení ťažby prináša ovocie. Pomohla zastaviť nadmerné zásobovanie trhu ropou. Ukazuje sa, že po dohode OPEC s nečlenmi o znížení ťažby začína byť na trhu deficit ropy.

OPEC a 11 ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom sa vlani dohodli na znížení ťažby ropy v 1. polovici tohto roka spolu o takmer 1,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne, aby podporili rast jej cien a zníženie zásob v skladoch. Platnosť dohody je šesť mesiacov s možnosťou predĺženia o ďalších šesť mesiacov.

No zatiaľ čo títo producenti v podstate dodržiavajú dohodu o obmedzení ťažby, americké firmy vďaka vyšším cenám komodity obnovujú ťažbu z bridlíc.

Očakáva sa však, že OPEC napriek tomu predlží dohodu a možno ešte viac zredukuje ťažbu, aby udržal rast cien komodity. To by podľa Atkinsona znamenalo, že deficit dodávok sa v 2. polroku ešte prehĺbi a dopyt preváži nad ponukou.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.