Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. októbra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Tempo rastu globálneho dopytu po rope sa v roku 2016 spomalí

Podľa IEA sa tempo rastu globálneho dopytu po rope v roku 2016 spomalí na 1,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne z tohoročných odhadovaných 1,8 milióna barelov/deň.

Agentúra to odôvodnila zhoršením vyhliadok svetovej ekonomiky. Medzinárodný menový fond (MMF) totiž minulý týždeň revidoval smerom nadol svoju prognózu pre svetové hospodárstvo v tomto aj v budúcom roku. Fond najnovšie očakáva, že globálna ekonomika tento rok vzrastie o 3,1 %, namiesto o 3,3 %, a v nasledujúcom roku dosiahne 3,6-% rast, hoci ešte v júli jej MMF predpovedal expanziu o 3,8 %.

Svetový trh s ropou je pritom tento rok nadmerne zásobovaný komoditou a tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcom roku, keďže Irán sa po zrušení sankcií môže vrátiť na ropné trhy.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.