Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ťažba bridlicovej ropy v USA sa už čoskoro nemusí finančne vyplatiť

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) sa v roku 2012 postarala o rozruch, keď podľa jej štúdie USA dosiahnu úplnú nezávislosť od dovozu do roka 2030. Už v roku 2017 by mali z pozície najväčších producentov ropy vytlačiť Saudskú Arábiu aj Rusko.

Frakovanie, čiže vháňanie vody s chemikáliami do bridlíc, vďaka čomu sa uvoľní ropa alebo zemný plyn, bolo považované za zázračnú metódu. Niektoré štáty ako Severná Dakota zažívali ekonomický rozmach, kým nedošlo k prepadu cien ropy. Mnohí kritici od začiatku upozorňovali na to, že chemikálie by mohli znečistiť pôdu a spodné vody. Napríklad štát New York úplne zakázal frakovanie a odôvodnil to možnými rizikami pre zdravie obyvateľov.

V súčasnosti už môže dôjsť k obmedzeniu ťažby, a to nielen pre pravidlá ťažby bridlicovej ropy a zemného plynu na vládnych pozemkoch, ktoré nedávno vydala administratíva prezidenta Baracka Obamu. Novinka zasiahne zhruba 100.000 ťažobných lokalít, na ktorých budú štátni kontrolóri sledovať dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Okrem toho spoločnosti musia zverejňovať zoznam používaných chemikálií a podrobné informácie o geologických podmienkach v mieste ťažby a dodržiavať jednotné pravidlá pre skladovanie a používanie chemických látok.

Hroziaci pokles frakovania v USA má predovšetkým ekonomické dôvody. Cena ropy od polovice minulého roka klesla viac než o polovicu, čo vyvíja podstatný finančný tlak na ťažobné spoločnosti. V prípade dlhodobo nízkych cien základných surovín sa nákladná ťažba nemusí vyplácať. Upozornila na to aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v najnovšej analýze z polovice marca, podľa ktorej sa rozmach frakovania skončí ešte v tomto roku.

K opatrnému prístupu navádza aj štúdia medzinárodnej siete vedcov a politikov Energy Watch Group. Vzhľadom na vývoj v oblasti frakovania v USA varuje pred výrazným rozvojom ťažby bridlicovej ropy v Európe. „Masové prepúšťanie a vlna bankrotov vykresľujú úplne opačný obrázok, než vidíme v osvedčenom a bezpečnom rozvoji fosílnej ekonomiky,“ tvrdí sa v správe.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.