Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ROPA: Štrajk vo francúzskom termináli Fos-Lavera sa môže rozšíriť na rafinérie

Už 10. deň je v termináli Fos/Lavera pri prístave Marseille zablokovaných okolo 30 obchodných lodí vrátane asi desiatky tankerov. Fos-Lavera je druhý najväčší terminál svojho druhu v Európe. Zamestnanci protestujú proti plánovanej reforme prístavov, ktorá počíta aj s prepúšťaním a nesúhlasia ani s dôchodkovou reformou, v rámci ktorej by Francúzi mali ísť do dôchodku ako 62-roční, teda oproti súčasnosti o dva roky neskôr.

Doterajší štrajk už obmedzil produkciu pohonných látok v šiestich francúzskych rafinériách. Rafinérie, ktoré zásobuje práve terminál Fos/Lavera, spracujú denne vyše milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy, čo predstavuje okolo 7 % z celoeurópskej kapacity. Agentúra Reuters vypočítala, že v prístave je v súčasnosti v 11 tankeroch zablokovaných minimálne 6,5 milióna barelov ropy.

Problémy sa už začali prejavovať na francúzskom ostrove Korzika, kde v utorok (5.10.) mohli na čerpacích staniciach tankovať len sanitky, policajné a hasičské autá. Ostrov očakáva, že v týchto dňoch dostane núdzovú dodávku ropy. K európskym brehom už mieri niekoľko veľkých tankerov z USA a Ázie, aby pomohli zmierniť problém s ropnými dodávkami, ktorý by mohol viesť k prudkému zvýšeniu maloobchodných cien benzínu a nafty.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.