Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ROPA: Skupina Slovnaft ukončila prvý štvrťrok s čistým ziskom 17 miliónov eur

„Skupina Slovnaft v prvom štvrťroku tohto roka využila situáciu na trhu s priaznivými petrochemickými maržami a vďaka maximalizovanej výrobe a tiež oživenému dopytu po ropných produktoch na domácom a hlavných zahraničných trhoch, dosiahla najlepší hospodársky výsledok za prvý kvartál od roku 2013. Dopyt po našej produkcii bol podporený nižšími cenami výrobkov, zatiaľ čo pokles cien vstupných surovín pozitívne ovplyvnil naše výrobné náklady,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a. s., Oszkár Világi.

V prvom štvrťroku 2015 spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 1,45 milióna ton ropy, čo bolo približne na úrovni rovnakého obdobia minulého roka. Výroba automobilových benzínov za prvé tri mesiace tohto roka medziročne stúpla o 16 % na 335.000 ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 3 % na 727.000 ton. Medziročný nárast o 29 % na 97.000 ton zaznamenala produkcia petrochemických výrobkov, tie pritom zaznamenali v úvode roka nárast marží na medzinárodných trhoch až o 64 %.

„Sme radi, že v tomto období podľa plánu kráčame do finálnej fázy dokončovania výstavby novej modernej a energeticky úspornej linky na výrobu polyetylénu, ktorej spustenie v závere roka môže priniesť ďalšie zlepšenie hospodárenia Slovnaftu,“ dodal Világi.

Do oblasti petrochémie, najmä na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu LDPE 4, smerovali v úvode roka investície v objeme 17,1 milióna eur. Celkové kapitálové výdavky Slovnaftu v prvom štvrťroku dosiahli 24 miliónov eur, čo bolo približne na úrovni vlaňajška.

Predaj ropných produktov skupiny Slovnaft vyrobených zo spracovanej ropy, ako aj ďalších surovín v prvom kvartáli sa medziročne zvýšil o 8 % na 1,4 milióna ton. Z tohto objemu tri štvrtiny smerovali na export. Predaj na zahraničných trhoch vzrástol o 9 % na 1,06 milióna ton, predaj na domácom trhu sa zvýšil o 6 % na 343.000 ton.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a. s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ku koncu marca spoločnosť prevádzkovala na území Slovenska 213 čerpacích staníc. Skupina Slovnaft patrí do medzinárodnej skupiny MOL.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.