Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ROPA: Skupina Slovnaft dosiahla v roku 2016 čistý zisk 167 mil. eur

Slovnaft, a. s., vlani spracoval 5,6 milióna ton ropy nakúpenej a dodanej z Ruskej federácie prostredníctvom ropovodu Družba a 95.000 ton ropy nakúpenej cez ropovod Adria. V rámci veľkoobchodu predaj motorovej nafty sa na domácom trhu medziročne zvýšil o 3 % aj z dôvodu vyššej spotreby trhu. Spoločnosť Slovnaft zaznamenala nárast predaja automobilových benzínov na domácom trhu medziročne o 2,6 %.

Molnár pripomenul, že na konci prvého polroka 2016 spoločnosť spustila testovaciu prevádzku novej linky na výrobu nízkohustotného polyetylénu LDPE 4. Vlani sa realizovala druhá fáza rekonštrukcie Etylénovej jednotky, ktorá je kľúčová pri výrobe plastov. Výroba monomérov predstavovala 146.000 ton etylénu a 71.000 ton propylénu. Výroba polypropylénu dosiahla 234.000 ton, čo v porovnaní s rokom 2015 predstavuje pokles o 8,6 %. Výroba polyetylénu bola na úrovni 124.000 ton, pri medziročnom náraste o 6,9 %.

Celkový maloobchodný predaj motorových palív spoločnosti Slovnaft, a. s., sa v roku 2016 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 15,29 %. Tento rast sa dosiahol lepším predajom v sieti servisných staníc Slovnaft a prispela k nemu aj akvizícia siete servisných staníc Agip. Predaj automobilových benzínov stúpol o 13,33 %, pozitívny vývoj zaznamenala spoločnosť aj pri predaji motorovej nafty, kde predaný objem v maloobchodnej sieti oproti roku 2015 vzrástol o 16,76 %. Predaj LPG, naopak, mierne klesol o 0,28 %.

Spoločnosť Slovnaft, a. s., pokračovala vlani v modernizácii svojich servisných staníc. Vlani pribudlo k prvým trom servisným staniciam s dizajnom typu Fresh Corner ďalších 54 servisných staníc. V roku 2016 spoločnosť uviedla vo svojej sieti predaj potravín od lokálnych slovenských výrobcov. Na 96 čerpacích staniciach tak združila 53 produktov od 15 slovenských malovýrobcov.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a. s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.