Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ROPA: Rusko sa usiluje dodávať surovinu aj na nové trhy

Šesťdesiatkilometrová čínska odbočka ropovodu VSTO je už oddnes na ruskom území dokončená. Teraz musí čínska strana napojiť ruské potrubie na domácu sieť. Posledný zvar sa má urobiť o mesiac. Dnes to v sibírskom Skovorodine uviedol ruský premiér Vladimir Putin.

Putin vyhlásil, že „tento projekt má konkurovať ruským dodávkam ropy do Európy“. Premiér poukázal na to, že projekt spolupráce oboch krajín je mnohostranný. Nie je len o dodávke ropy. Číňania sa podieľajú na ťažbe ropy v Ruskej federácii, ruské firmy sa stali akcionármi čínskych spracovateľov. Ruská spoločnosť AZS buduje v Číne sieť čerpacích staníc. Celkom by ich tam malo byť okolo 500. Ročný výkon odbočky ropovodu do Číny má dosiahnuť 15 miliónov ton suroviny. Doteraz sa s podstatne vyššími nákladmi dopravovalo ročne deväť miliónov ton ropy po železnici. Rusko predáva v Európe ročne do 130 miliónov ton ropy.

Ropovodom na pobrežie Tichého oceánu sa bude dopravovať ročne 50 miliónov ton suroviny. Odtiaľ ju budú tankery rozvážať odberateľom v tichooceánskom priestore.

Rusko podpísalo s Čínou začiatkom minulého roka dohodu o úver pre svoj energetický sektor. Do roku 2030 dodá Číne 300 miliónov ton ropy a časťou dodávok splatí aj požičaných 19,7 miliardy eur, ktoré dostalo na sprístupnenie ropných polí vo východnej Sibíri a na ich spojenie ropovodom s pobrežím Tichého oceánu. Práve v Skovorodine sa ropovod rozdeľuje a odbočka vedie do Číny.

Informovala o tom agentúra DPA a ruská televízna stanica Vesti na svojej internetovej stránke.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.