Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko nezníži ťažbu ropy, aby podporilo ceny komodity

Novak pre televíznu stanicu Rossija 24 povedal, že Rusko už ropnému trhu pomáha tým, že svoju produkciu udržuje na stabilnej úrovni. „Nie sme Saudská Arábia, ktorá môže ťažbu rýchlo znížiť a potom zasa rýchlo zvýšiť,“ povedal Novak.

Nepotvdil tak dnešné informácie denníka Kommersant, že Rusko by mohlo znížiť v budúcom roku ťažbu o 300.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov), aby tak podporilo ceny ropy. Aj energetický analytik Alexander Kornilov z Alfa Bank v Moskve je presvedčený, že Moskva ťažbu neobmedzí. „Rusko bude ťažiť toľko, koľko len môže. K akémukoľvek zníženiu produkcie by mohlo dôjsť len vplyvom prírodných podmienok, nie pre ovplyvňovanie trhov,“ povedal Kornilov.

Čo sa týka zasadnutia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktoré sa uskutoční vo štvrtok 27. novembra, podľa Novaka je len malá šanca, že kartel pristúpi k zníženiu produkčných kvót. Rusko nie je členom OPEC, no Alexander Novak a šéf najväčšej ruskej ropnej firmy Rosnefť Igor Sečin v utorok odcestujú do Viedne, aby sa stretli s predstaviteľmi kartelu ešte pred zasadnutím organizácie.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.