Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko možno zníži ťažbu ropy

Jeho slová ukázali, ako Moskva veľmi túži po vyšších cenách ropy. Na budúci týždeň sa vo Viedni stretnú členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby rozhodli o ťažobných kvótach, čo bude mať vplyv aj na ceny komodity. Moskva tam tiež pošle svoju delegáciu na najvyššej úrovni, aj keď nie je členom OPEC.

Rusko však už diskutovalo s Venezuelou a Saudskou Arábiou o podpore cien ropy. Jeho ekonomiku tvrdo zasiahlo oslabenie čierneho zlata. Vláda v Moskve potrebuje na vybalansovanie rozpočtu, aby ceny ropy nespadli pod 100 USD (79,75 eura) za barel (1 barel = 159 litrov). Niektorí experti dokonca tvrdia, že v dôsledku západných sankcií a zvýšených nákladov na armádu a sociálnu sféru by Moskva potrebovala, aby ropa stála aspoň 115 USD za barel.

Minister Novak dnes na tlačovej konferencii na otázku, či je Rusko pripravené znížiť svoju produkciu, povedal: „Táto otázka si vyžaduje dôkladné zváženie…. Ale vcelku vzaté sa o tejto otázke diskutuje, no zatiaľ žiadne konečné rozhodnutie nepadlo.“

Upozornil, že zníženie produkcie by sťažilo Rusku situáciu, pretože jeho rozpočet je závislý od príjmov z exportu ropy. A krajine chýba podľa Novakových slov „technológia“, ktorá by umožnila rýchlo nahradiť výpadok produkcie.

Analytici sa zhodujú, že Rusko môže spraviť len málo pre oživenie cien ropy, ktoré sa už prepadli pod hranicu 80 USD za barel. Nemá totiž dostatočné skladové kapacity a možno nebude schopné zastaviť ťažbu počas zimy, aby vrtné súpravy nepoškodil mráz.

A hoci je väčšina ropného priemyslu v rukách štátu, na niektorých ropných poliach ťažia súkromné firmy, ktoré zrejme nebudú ochotné obmedziť produkciu.

(1 EUR = 1,2539 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.